Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9715 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei

Liga Campionilor

Chivu merge în optimi cu Inter Milano

Echipa Fenerbahce Istanbul s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia ŢSKA Moscova, într-un meci din etapa a VI-a, ultima a grupei G a competiţiei. Pentru Fenerbahce au marcat Alex '32 şi Ugur Boral '45+1, '90, iar ŢSKA a punctat prin autogolul lui Edu '30. În al doilea meci al grupei G, Internazionale Milano, cu fundaşul Cristian Chivu titular, a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia PSV Eindhoven, unicul gol al întâlnirii fiind marcat de Cruz '64. Chivu a fost înlocuit în minutul 68 cu Cambiasso.

În urma acestor rezultate, Fenerbahce a ocupat locul 2 în grupa G, cu 11 puncte, şi s-a calificat în optimile LC, alături de liderul Inter Milano (15 puncte). PSV Eindhoven a încheiat grupa pe locul 3, cu 7 puncte şi va evolua în 16-imile Cupei UEFA, în timp ce ŢSKA Moscova a ocupat poziţia a patra, cu un singur punct, şi este eliminată din cupele europene.

Lyon, calificare în extremis

Echipa franceză Olympique Lyon s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia scoţiană Glasgow Rangers, în etapa a VI-a, ultima a grupei E. Golurile învingătorilor au fost marcate de Govou '16 şi Benzema '85, '88. Deşi a fost învinsă, Glasgow Rangers a terminat pe locul trei în grupă şi va evolua în 16-imile de finală ale Cupei UEFA. În celălalt meci al grupei E, echipa germană VfB Stuttgart, cu atacantul Ciprian Marica titular, a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), de formaţia spaniolă FC Barcelona, care era deja calificată. Marica a fost înlocuit, în minutul 71, cu Fischer. Golurile învingătorilor au fost marcate de Giovani '36, Eto'o '57 şi Ronaldinho '67, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Da Silva, în minutul 3.

În urma rezultatelor înregistrate miercuri, FC Barcelona şi Olympique Lyon vor evolua în optimile Ligii Campionilor, Glasgow Rangers va juca în 16-imile Cupei UEFA, în timp ce VfB Stuttgart a fost eliminată din Europa.

Clasamentul final al grupei E: 1. FC Barcelona 14 puncte, 2. Olympique Lyon 10 p, 3. Glasgow Rangers 7 p, 4. VfB Stuttgart 3 p.

Dinamo Kiev, eliminată din Ligă fără nici un punct

Echipa engleză Manchester United a terminat la egalitate, miercuri, în deplasare, scor 1-1 (1-0), meciul cu formaţia italiană AS Roma, la care mijlocaşul Adrian Piţ a fost rezervă, într-un meci din etapa a VI-a, ultima a grupei F a Ligii Campionilor. Oaspeţii au deschis scorul prin Piquet, în minutul 34, gazdele reuşind egalarea prin Mancini, în minutul 71.Ambele formaţii erau deja calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor. În celălalt meci al grupei F, echipa Dinamo Kiev, cu fundaşul Tiberiu Ghioane integralist, a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), de formaţia portugheză Sporting Lisabona. Golurile învingătorilor au fost marcate de Anderson Polga '35 din penalti, Moutinho '67 şi Liedson '88. Din această grupă Manchester United şi AS Roma vor evolua în optimile Ligii Campionilor, Sporting Lisabona va juca în 16-imile Cupei UEFA, în timp ce Dinamo Kiev a fost eliminată din Europa.

Clasament: 1. Manchester United - 16 puncte, 2. AS Roma - 11 p, 3. Sporting Lisabona - 7 p, 4. Dinamo Kiev - 0 p.
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Chivu merge în optimi cu Inter Milano.
 Vizualizări articol: 421 |