miercuri, 11 iul 2012 - Anul XVII, nr. 159 (5064)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9036 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,557 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Shopping City Suceava
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   1 imagine |   ø fişiere video

Alegeri

Noii viceprimari din localităţile judeţului

de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

USL a reuşit să-şi adjudece cele mai multe fotolii de viceprimar în localităţile din judeţul Suceava. Potrivit prefectului de Suceava, Florin Sinescu, până în momentul de faţă au fost aleşi viceprimari în 109 dintre cele 114 municipii, oraşe şi comune ale judeţului. În cele 109 localităţi, USL a reuşit să obţină până în momentul de faţă 60 de viceprimari (35 de la PSD şi 25 de la PNL), în timp ce PDL şi-a adjudecat 38 de fotolii de viceprimar. Printre partidele care au reuşit să aibă reprezentanţi în conducerile primăriilor se numără şi PRM, care a obţinut postul de viceprimar în municipiul Vatra Dornei, dar şi Partidul Poporului – Dan Diaconescu, care are viceprimari în Rădăuţi, Dorna Candrenilor şi Suceviţa. De asemenea, UNPR Suceava a reuşit să obţină viceprimari în comunele Horodnic de Jos, Horodnic de Sus şi Moara. În alte cinci localităţi ale judeţului, Vicovu de Jos, Putna Pârteştii de Jos, Iacobeni şi Brodina, viceprimarii au fost aleşi din rândul consilierilor locali independenţi. 

Prefectul Florin Sinescu a precizat că în cinci comune sucevene, Dorneşti, Hânţeşti, Satu Mare, Slatina şi Ulma, alegerea viceprimarilor a fost amânată pentru o şedinţă viitoare a Consiliilor Locale.

 

Toate Consiliile Locale din judeţ au fost constituite

Florin Sinescu a precizat că în momentul de faţă sunt constituite toate cele 114 Consilii Locale din judeţul Suceava, cu 1.528 de consilieri locali. Prefectul judeţului a adăugat că pentru constituirea unui număr de zece Consilii Locale a fost necesară reconvocarea şedinţelor, având în vedere că la prima şedinţă de constituire nu s-a realizat cvorumul legal de şedinţă, respectiv prezenţa a două treimi din consilierii locali aleşi.

„Consiliile Locale ale comunelor Boroaia şi Slatina au fost constituite la a doua convocare, iar pentru consiliile comunelor Ulma, Frumosu, Moldova Suliţa, Izvoarele Sucevei, Grăniceşti, Vicovu de Jos şi Suceviţa a fost nevoie de o a treia convocare. Un caz aparte a fost la Consiliul Local al oraşului Solca, care a fost constituit în data de 9 iulie 2012, la cea de-a patra convocare”, a declarat Florin Sinescu.

El a arătat că în majoritatea municipiilor, oraşelor şi comunelor din judeţul Suceava constituirea noilor Consilii Locale a decurs fără probleme deosebite.  „În tot judeţul există acum administraţie pusă pe funcţii, în exercitarea atribuţiilor, şi fiecare comunitate trebuie să ştie că este condusă, are Consiliu Local şi primar. Le doresc mult succes celor care au primit votul cetăţenilor în data de 10 iunie şi sunt convins că vor contribui la dezvoltarea unei administraţii publice locale moderne, corecte şi performante”, a declarat Florin Sinescu.

În urma alegerilor locale din data de 10 iunie 2012 din judeţul Suceava, în cele 114 de localităţi sucevene au fost aleşi 59 primari din partea PDL, 51 din partea USL şi 4 independenţi.

Vă prezentăm în continuare lista viceprimarilor aleşi până în momentul de faţă în 109 de localităţi ale judeţului. 

 

Lista viceprimarilor din judeţul Suceava 2012

 

 

 

Localitatea

Nume şi prenume viceprimar

Formaţiunea politică

1

 SUCEAVA

Vîrvara Gavril

Doroftei Ovidiu

PSD

PNL

2

 CÂMPULUNG MOLDOVENESC

Robciuc Silviu Florin

PSD

3

 FĂLTICENI

Aldea Gheorghe

PNL

4

 RĂDĂUŢI

Ciubotariu Dumitru

PP-DD

5

 VATRA DORNEI

Cojocaru Marcel Nicuşor

PRM

6

 BROŞTENI

Molodeschi Mihai

PNL

7

 CAJVANA

Mârza Ion

PSD

8

 DOLHASCA

Gheorghiţă Iulian Ionel

PSD

9

 FRASIN

Dobre Rodica

PDL

10

 GURA HUMORULUI

Gherghel Decebal Graţian

PNL

11

 LITENI

Prisacariu Vasile

PDL

12

 MILIŞĂUŢI

Popescu Vichentie

PNL

13

 SALCEA

Şerban Aurel

PDL

14

 SIRET

Mocrei Leonard Cristian

PNL

15

 SOLCA

Coturbaş Gheorge

PDL

16 

 VICOVU DE SUS

Cozorici Gheorghe

PNL

17 

 Adâncata

Alucăi Dorel Haralambie

PDL

18 

 Arbore

Tiron Gheorghe

PSD

19

 Baia

Şcurhan Nicolae

PSD

20

 BĂLĂCEANA

Todiraş Constantin

PSD

21

 BĂLCĂUŢI

Fediuc Ioan

PSD

22

 BERCHIŞEŞTI

Hogea Florin

PDL

23

 Bilca

Sandu Marcel

PDL

24

 Bogdăneşti

Apetrei Vasile

PDL

25

 Boroaia

Butnariu Cristian Constantin

PSD

26

 Bosanci

Blîndu Constantin

PNL

27

 Botoşana

Gheaţă Todirică

PDL

28

 Breaza

Cosinschi Corneliu

PSD

29

 Brodina

Uhliuc Vasile

Indep.

30

 BUNEŞTI

Dolcean Ioan

PNL

31

 BURLA

Tcaci Ioan

PDL

32

 Cacica

Şobea Gheorghe

PNL

33

 Calafindeşti

Alexei Leonte

PSD

34

 Capu Câmpului

Buga Gavril

PDL

35

 CIOCĂNEŞTI

Şcheul Marcel

PNL

36

 Ciprian porumbescu

Sarman Constantin

PDL

37

 Cîrlibaba

Tironeac Pavel

PDL

38

 COMĂNEŞTI

Maerian Aurica

PDL

39

 Cornu luncii

Ciobanu Constantin

PNL

40

 Coşna

Iuga Dorina

PNL

41

 Crucea

Prahuza Constantin

PNL

42

 Dărmăneşti

Voroniuc Gheorghe

PDL

43

 Dolheşti

Crăciun Costică

PSD

44

 Dorna arini

Mazăre Anton

PSD

45

 Dorna candrenilor

Cozmaciuc Gabriele Corina

PP-DD

46

 Dorneşti

Amânare alegere

-

47

 Drăgoieşti

Popescu Constantin

PNL

48

 Drăguşeni

Trofin Camelia

PSD

49

 Dumbrăveni

Ababei Sorin Mihăiţă

PSD

50

 Fântâna Mare

Andrieş Dumitru

PSD

51

 Fîntînele

Sofroniei Ioan

PSD

52

 FORĂŞTI

Nazarov Nechita

PSD

53

 Frătăuţii noi

Fădor Vasile

PSD

54

 Frătăuţii vechi

Procopoi Vasile

PDL

55

 Frumosu

Checheriţă Constantin

PDL

56

 Fundu moldovei

Ţâmpău Dorel

PNL

57

 Gălăneşti

Iacoviţă Iosif Gheorghe

PSD

58

 Grămeşti

Antonesei Adrian

PSD

59

 Grăniceşti

Şalar Florin

PDL

60

 Hănţeşti

Amânare alegere

-

61

 HÂRTOP

Nechifor vasile

PSD

62

 Horodnic de Jos

Buznean Gheorghe

UNPR

63

 Horodnic de Sus

Luţă Valentin Petrică

UNPR

64

 Horodniceni

Neamţu Constantin

PDL

65

 Iacobeni

Chera Neculai

Indep.

66

 IASLOVĂŢ

Olari Gheorghe

PSD

67

 ILIŞEŞTI

Florea Vladimir

PDL

68

 Ipoteşti

Tofan Augustin Sorin

PDL

69

 Izvoarele sucevei

Mechno Petru

PDL

70

 Marginea

Sfîrnaciuc Dorel

PSD

71

 Mălini

Amariei Dumitru

PNL

72

 Mănăstirea humorului

Micuţar vasile

PNL

73

 Mitocu dragomirnei

Hostiuc Viorel

PDL

74

 MOARA

Dumitraş Dorel Constantin

UNPR

75

 Moldova SULIŢA

Serghie Maria

PDL

76

 Moldoviţa

Iasinovshi Petru

PDL

77

 Muşeniţa

Plămadă Viorel

PSD

78

 Ostra

Robaniuc Viorica

PSD

79

 PANACI

Petrovici Ilie

PNL

80

 Păltinoasa

Tiron Irinel Neculai

PDL

81

 Pătrăuţi

Varaşciuc Dan

PSD

82

 Pîrteştii de jos

Strugariu Mircea Andrei

Indep.

83

 Poiana stampei

Todaşcă Elisei

PSD

84

 Poieni-solca

Galiş Nicolae Sorin

PNL

85

 Pojorîta

Cîrloanţă Vladimir

PDL

86

  Preuteşti

Gheorghe Dorin

PSD

87

 Putna

Creţan Ciprian Florentin

Indep.

88

 Rădăşeni

Păun Maricica

PDL

89

 RÎŞCA

Crîşmariu Iliodor

PNL

90 

 SADOVA

Crăciunaş Gheorghe

PDL

91

 SATU MARE

Amânare alegere

-

92

 Siminicea

Paşniciuc Sergiu

PSD

93

 Slatina

Amânare alegere

-

94

 Straja

Popescu Marcel Dumitru

PDL

95

 STROIEŞTI

Moroşan Ion

PDL

96

 Stulpicani

Mihalea Niculina

PNL

97

 SUCEVIŢA

Ştirbu Constantin

PP-DD

98

 Şaru dornei

Ţîcşa Haralampie

PDL

99

 ŞCHEIA

Cojoc Ilie

PDL

100

 Şerbăuţi

Siriciuc Mihai

Pdl

101

 Todireşti

Munteanu Vasile

PSD

102

 Udeşti

Ostrovan Cristea

PSD

103

 ULMA

Amânare alegere

-

104

 Vadu moldovei

Amariei Iulian Bogdan

PNL

105

 Valea moldovei

Olariu Gabriel

PSD

106

 Vama

Lucan Vasilică

PDL

107

 Vatra moldoviţei

Niga Gabriel

PDL

108

 Vereşti

Tabără Aurel

PDL

109

  Vicovu de jos

Belibou Petru

Indep.

110

VOITINEL

Chifan Gheorghe

PNL

111

 Volovăţ

Coca Doru

PNL

112

 Vultureşti

Gabor Constantin

PDL

113

 Zamostea

Achihăie Neculai

PSD

114

 Zvoriştea

Agavriloaei Mihai

PSD

 

 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Noii viceprimari din localităţile judeţului.
 Vizualizări articol: 1756 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 | Nota curentă: 5.0 din 1 vot
Noii viceprimari din localităţile judeţului5.051

Facos Suceava
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



RE-PAIR
Directia Generala Anticoruptie
Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Ultima oră: local

Alte articole

Alte titluri din Local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei