Statistici

36 de persoane au ajuns la Spitalul Suceava, în această săptămână, în urma căderilor pe gheață



Datele centralizate de Spitalul Județean Suceava arată că, în această săptămână, 36 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au alunecat și au căzut pe gheața formată pe străzi și trotuare. De marți, de când a căzut prima ninsoare, și până ieri după-amiază în medie câte șapte oameni pe zi s-au prezentat la Unitatea de Primire a Urgențelor cu diverse traumatisme.
Ultimii pacienți, în număr de 13, au fost înregistrați ieri și alaltăieri. Este vorba de patru copii de 7, 10, 11 și 14 ani și nouă adulți cu vârste cuprinse între 30 și 89 ani. Pacienții prezentau contuzii, entorse și fracturi și proveneau atât de la oraș, cât și de la țară. Doi dintre ei, mai exact un bătrân de 89 ani, din Dolhasca, cu o fractură de col femural stâng, și un altul de 83 ani, din Părhăuți, cu o fractură de gleznă stângă, au fost internați în secția de Ortopedie și Traumatologie, în timp de restul au putut pleca acasă deoarece aveau leziuni minore.
Ținând cont de avertizările meteorologilor, medicii se așteaptă ca numărul sucevenilor cu traumatisme provocate de căderile accidentale pe gheață să se mențină la un nivel ridicat și în zilele următoare. Directorul adjunct medical al Spitalului Județean de Urgență, dr. Tiberius Brădățan, a declarat ieri că unitatea medicală este pregătită să preia toate cazurile care ar putea să apară în intervalul următor, iar la nevoie paturile din secția de Ortopedie și Traumatologie vor fi suplimentate.



Recomandări

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare
Șoldan anunță că Spitalul Clinic Județean Suceava a fost dotat cu echipamente moderne pentru secțiile de Neurochirurgie și Recuperare

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă

Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă
Criză la spitalul Câmpulung: Rămas fără ortopezi după descinderea procurorilor, managerul a aflat din presă că medicii au fost ridicați pentru șpagă