Un sucevean a fost amendat cu 3.000 de lei pentru că a aruncat 3 pui de pisică din portbagajul mașinii



Un sucevean a fost amendat cu 3.000 de lei pentru că a aruncat 3 pui de pisică din portbagajul mașinii
Un sucevean a fost amendat cu 3.000 de lei pentru că a aruncat 3 pui de pisică din portbagajul mașinii

Un sucevean a fost amendat cu 3.000 de lei pentru că a aruncat 3 pui de pisică din portbagajul mașinii.
Sâmbătă, polițiștii din cadrul Secție 9 de Poliție Rurală Șcheia au fost sesizați de către un bărbat din satul Sf. Ilie, comuna Șcheia, care a anunțat că în aceeași zi, în jurul orei 12:00, o persoană a abandonat trei pui de pisică din portbagajul unei mașini.
Polițiștii au efectuat verificări preliminare și au constatat faptul că cele sesizate se confirmă. Foarte important, au existat imagini video de pe o cameră de supraveghere.
În zona indicată a fost identificat un pui de pisică care prezenta o afecțiune medicală, la ambii ochi.
Au fost anunțați mai departe polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor, care au emis un ordin de plasare a animalului în adăpost pentru o perioadă de 45 zile. În baza contractului care există cu Consiliul Județean Suceava, reprezentanții Asociației de protecție a animalelor –Casa lui Patrocle Suceava au preluat puiul de pisică.
Polițiștii au identificat în trafic autoturismul din care au fost aruncate pisicile.
La volan era un bărbat din municipiul Suceava. În portbagajul mașinii acestuia a fost identificată o cutie din carton și doi saci de rafie.
Bărbatul a fost condus la sediul Secției Rurale Scheia, unde a fost audiat și a recunoscut că a abandonat trei pisoi pe drumul public din satul Sf. Ilie.
Bărbatul a mai spus că regretă gestul pe care l-a făcut.
În baza Legii nr. 205/2004. privind protecția animalelor, suceveanul a încasat o amendă de 3.000 de lei.



Recomandări

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă
Pericol pe trotinete: doi copii au ajuns la spital, iar un bărbat beat criță s-a ales cu o amendă consistentă

50 de porci au pierit în incendiul de la Milișăuți, în jur de 250 au fost salvați. Tot dezastrul ar fi plecat de la o țigară

50 de porci au pierit în incendiul de la Milișăuți, în jur de 250 au fost salvați. Tot dezastrul ar fi plecat de la o țigară
50 de porci au pierit în incendiul de la Milișăuți, în jur de 250 au fost salvați. Tot dezastrul ar fi plecat de la o țigară

Un tânăr care a comis un accident rutier acum mai bine de cinci ani a fost trimis să mediteze la pușcărie

Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism
Pe 6 ianuarie 2021, un bărbat în vârstă de 49 de ani, care se deplasa pe bicicletă, și-a găsit sfârșitul, fiind lovit din spate de un autoturism