Mandat judecători

Un inconștient beat și fără permis, care a gonit cu poliția după el, a fost în cele din urmă arestat



Bărbatul a ajuns în arestul IPJ
Bărbatul a ajuns în arestul IPJ

Un „șofer” pericol public, care a fost urmărit de polițiști cu focuri de armă, fiind prins cu greutate, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, pentru comiterea infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și conducere fără permis. Asta în condițiile în care inculpatul, Adrian Beghean, se mai afla și în stare de recidivă. Inculpatul a mai fost condamnat o dată pentru conducere fără permis, primind o pedeapsă cu suspendare și cu un termen de încercare.
Pe 28 octombrie, un autoturism Mercedes Benz nu a oprit la semnalul polițiștilor, atât la Rădăuți cât în afara comunei Frătăuții Vechi.
Polițiștii plecați în urmărire au făcut uz de armă încercând să oprească mașina. Fugarul a fost în cele din urmă prins și încătușat, provocând în timpul urmăririi și un accident cu pagube materiale.
Aparatul etilotest a indicat concentrația de 1,01 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat, în ziua urmăririi. Probele biologice au confirmat ulterior alcoolemia mare.
Ca și în trecut, s-a constatat că Beghean nu este posesor de permis de conducere.
Pe 28 octombrie, inițial, inculpatul a fost reținut în arest pentru 24 de ore.
Polițiștii și procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au continuat ancheta, iar vineri, 4 noiembrie, au formulat propunere de arestare preventivă pentru cele două infracțiuni amintite mai sus, în stare de recidivă postcondamnatorie.
Judecătoria Rădăuți a admis propunerea de arestare pentru 30 de zile.
Inculpatul poate contesta mandatul la Tribunalul Suceava, însă deocamdată, a ajuns după gratii.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro