Un bărbat din comuna Straja a fost trimis în judecată pentru infracțiunile de contrabandă în formă agravantă și trecerea frauduloasă a frontierei de stat, la aproape doi ani de zile după ce a fost prins și acuzat că a trecut peste fâșia verde țigări de contrabandă în valoare de aproape 70.000 de lei. Inculpatul, Gică Bodnar, a fost singurul prins dintr-un grup de trei persoane care au efectuat transportul. Pentru prinderea celor trei s-au fi tras mai multe focuri de armă de către polițiștii de frontieră suceveni, Gică Bodnar fiind reținut la scurt timp, pe teritoriul Ucrainei.
Procurori Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava, care au finalizat ancheta din acest dosar, au arătat că, pe data de 10 iunie 2014, în jurul orei 8.10, un echipaj de la Sectorul Poliției de Frontieră Brodina, aflat în misiune de patrulare pe raza comunei Straja, a observat un grup format din trei persoane care se deplasau dinspre frontiera de stat a României spre Straja, transportând mai multe colete voluminoase. Polițiștii au plecat în urmărire, cei trei abandonând coletele și fugind. Oamenii legii au tras trei focuri de armă în aer, dar cei trei, profitând de teren accidentat, mlăștinos și împădurit, au reușit să scape.
Polițiștii au identificat 12 colete abandonate, în total fiind găsite 6.300 de pachete de țigări, cu timbru fiscal emis de autoritățile ucrainene.
Contactate de partea română, autoritățile ucrainene l-au reținut, în aceeași zonă, după aproximativ 15 minute, pe cetățeanul român identificat în persoana lui Gică Bodnar.
Prejudiciul produs statului în acest caz, prin neachitarea valorii în vamă a taxelor, accizelor și TVA a fost calculat la 69.593 de lei.
Celelalte două persoane implicate în transport au rămas necunoscute. Dosarul în care va fi judecat bărbatul din Straja va fi înregistrat la Judecătoria Rădăuți.
Până la o decizie definitivă și irevocabilă a instanțelor de judecată, bărbatul se bucură de prezumția de nevinovăție.




