Ghinion

Un bărbat care lucra ca zilier la pădure a murit prins sub vârful unui copac



Un bărbat care lucra ca zilier la pădure a murit prins sub vârful unui copac
Un bărbat care lucra ca zilier la pădure a murit prins sub vârful unui copac

Un bărbat care lucra ca zilier pentru o firmă din Dorna Arini și-a pierdut viața în pădure. Firma pentru care lucra nu îi făcuse contract de muncă, iar inspectorii ITM Suceava care au preluat o parte din anchetă vor trebui să stabilească dacă i s-a făcut instructajul.
Accidentul de muncă s-a produs după orele prânzului, în partida de exploatare autorizată cu o zi înainte. Bărbatul a doborât un arbore, iar vârful acestuia s-a rupt și a căzut peste el. La fața locului a sosit și un echipaj al ambulanței, dar nu a putut face altceva decât să constate decesul.
A fost întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de ”ucidere din culpă”, „neluarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă” și „nerespectarea măsurilor legale de securitate și sănătate în muncă”.



Recomandări

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată
ITM Suceava a aplicat amenzi de 175.500 de lei în luna mai, patru angajatori fiind sancționați pentru muncă nedeclarată

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan