Un adolescent a murit și altul e în stare gravă după ce motocicleta cu care circulau a fost lovită de o mașină



adolescentul care a murit
adolescentul care a murit

Un adolescent de numai 15 ani a murit, iar un altul de 17 ani a ajuns la spital în stare gravă după un accident care a avut loc miercuri seară la Botoșana. Cei doi tineri se aflau pe o motocicletă marca Honda, iar polițiștii trebuie să stabilească cine o conducea. Alexandru Moroșanu, un bărbat de 31 de ani, din Fălticeni se afla la volanul unei autoutilitare marca Renault. Mașina venea pe drumul comunal 19, dinspre Poieni Solca, iar în centrul satului Botoșana a virat pe DJ 178E. Pentru că nu s-a asigurat corespunzător a lovit motocicleta cu care circulai cei doi adolescenți. Unul din ei, Iliuță A., din Pârteștii de Jos, a murit pe loc. Celălalt adolescent, Ionel Cristinel Ț., tot din Pârteștii de Jos, a suferit leziuni serioase. Acesta a fost preluat de o ambulanță și transportat la Spitalul Județean Suceava, unde i s-a stabilit diagnosticul, respectiv „contuzionat prin accident rutier, contuzie coloana cervicală, contuzie toraco-abdominală, contuzie pumn drept posibil fractură”. Acesta le-a spus polițiștilor că motocicleta îi aparține și i-a încredințat-o prietenului său pentru a o conduce. Oamenii legii nu au însă nici o certitudine că motocicleta era condusă de adolescentul care a murit, așa încât continuă verificările. Cert este că tânărul care a supraviețuit și șoferul care a provocat tragedia au fost testați cu aparatul etilotest și s-a constatat că nici unul din ei nu consumase băuturi alcoolice. Dosarul penal deschis de polițiști vizează mai multe infracțiuni, respectiv „ucidere din culpă”, „vătămare corporală din culpă”, „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „încredințarea unui vehicul pentru a fi condus pe drumurile publice unei persoane despre care știe că nu posedă permis de conducere.”



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control
Bărbat de 65 de ani, în stare gravă la spital după ce mașina pe care o conducea a fost lovită violent de un alt vehicul scăpat de sub control

Creșterea numărului de motociclete din trafic aduce risc ridicat de accidente grave, mai ales în weekenduri și în zonele turistice

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Rădăuți, și-a pierdut viața în timp ce se deplasa cu o motocicletă Honda, alături de soția sa, pe DN 17 A, zona Ciumârna
Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Rădăuți, și-a pierdut viața în timp ce se deplasa cu o motocicletă Honda, alături de soția sa, pe DN 17 A, zona Ciumârna