Un ucrainean în vârstă de 31 de ani a fost arestat preventiv de Judecătoria Rădăuți, la propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți, pentru infracțiunile de contrabandă și trecere frauduloasă a frontierei de stat, după ce a fost prins în flagrant de polițiștii de frontieră în timp ce trecea, alături de alți complici, o mare cantitate de țigări peste fășia verde, pe raza comunei Bilca. Este vorba de 39.000de pachete cu țigări de proveniență duty-free, dispuse în 78 de colete, valoarea mărfii fiind de 456.000 de lei, în jur de 100.000 de euro.
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au detaliat modul în care au acționat contrabandiștii: ei au trecut țigările din Ucraina în România prin traversarea liniei de frontieră pe jos, peste o punte improvizată dintr-o scândură având montate piciorușe metalice, amplasată perpendicular pe fâșia de protecție, pentru a nu fi lăsate urme de pași.Țigările erau apoi transportate până la un microbuz marca Renault Master, înmatriculat în Marea Britanie, staționat pe teritoriul statului român, la circa 200 de metri de linia de frontieră. După cum am arătat și în ediția de ieri a ziarului nostru, în noaptea de marți spre miercuri, în jurul orei 01.30, un echipaj de la Sectorul Poliției de Frontieră (SPF) Vicovu de Sus a observat în apropierea frontierei de stat o persoană care se deplasa spre interiorul țării, pe direcția localității Bilca, cu mai multe colete voluminoase spre un microbuz. Oamenii legii au acționat imediat pentru interceptarea suspectului, efectuând somațiile legale prin voce, condiții în care au reușit să rețină un bărbat în vârstă de 31 de ani, cetățean ucrainean.
La ora la care polițiștii au intervenit, parte din colete erau deja urcate în microbuz, în timp ce altele se aflau în apropiere.
După inventariere au fost numărate nu mai puțin de 78 de colete cu pachete de țigări, în cantitatea amintită mai sus.
În mod cert, transportul și trecerea frauduloasă au fost efectuate de mai multe persoane, însă, cel puțin deocamdată, singurul prins și pus sub acuzare este ucraineanul în vârstă de 31 de ani.
„Cercetările continuă în cauză în vederea lămuririi tuturor împrejurărilor de fapt și stabilirii răspunderii judiciare”, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți.
Cum acționează contrabandiștii
Țigări de 100.000 de euro, trecute peste fâșia verde, pe o punte improvizată






