Tăriceanu: Mi s-a propus să preiau șefia PNL



Copreședintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, în cadrul unei conferințe de presă, că ALDE va merge către un Guvern de coaliție cu PSD și că respinge colaborarea cu dreapta, confirmând faptul că i s-a propus din partea liberalilor să preia conducerea PNL, scrie Mediafax.”În campania electorală am anunțat clar că după alegeri vom merge către un Guvern de coaliție cu PSD. Ținând cont de rezultatul alegerilor, împreună putem să facem majoritatea necesară pentru a forma viitorul Guvern. Deci subliniez, cred că e de obligația noastră să respectăm voința majoritară a cetățenilor acestei țări”, a declarat liderul ALDE.El a susținut că orice altă formulă politică, așa-numita încercare de realizare a unei coaliții de centru-dreapta, ar veni să înfrângă voința electoratului exprimată clar.



Recomandări

Liderul oamenilor de afaceri din PNL Suceava, Dumitru Mihalescul: „Ilie Bolojan este singurul care are curajul de a face acele reforme care s-au amânat de zeci de ani spre binele României”