În viscol

Tamponare în lanț cu trei mașini și doi oameni răniți din cauza vizibilității aproape de zero



Trei mașini au fost implicate într-o tamponare în lanț în urma căreia au fost răniți ușor doi bărbați. Accidentul s-a petrecut marți după-amiază, pe raza localității Bălcăuți, în condiții de viscol puternic și cu vizibilitate extrem de redusă.
Poliția precizează că o femeie în vârstă de 37 de ani, din Siret, care se deplasa la volanul unui autoturism din municipiul Rădăuți spre Siret, a intrat în coliziune cu o mașină condusă din sens opus, de un ucrainean de 36 de ani, care era însoțit de un pasager.
„Din cauza viscolului foarte puternic, a vizibilității reduse sub trei metri și a carosabilului acoperit cu zăpadă, conducătorii celor două autoturisme nu au putut aprecia corect distanța dintre vehicule și s-au acroșat”, se precizează într-un comunicat al Poliției. După impact, șoferii au coborât din mașină pentru a evalua pagubele.
„Cei doi au oprit imediat autoturismele, fără a-și lua nici o măsură de siguranță, deși vizibilitatea era aproape zero și au coborât pentru a evalua pagubele”, mai precizează poliția. În acest moment o a treia mașină, care venea dinspre Siret, s-a izbit în autoturismul condus de femeie. Din impactul acestor două mașini, una a ricoșat în ucrainean și bărbatul care îl însoțea, care erau coborâți din autoturism.
Cei doi au scăpat cu leziuni ușoare.
În urma verificării cu aparatul etilotest a rezultat că toți cei trei șoferi implicați în carambol aveau alcoolemie 0.



Recomandări

La mai bine de 4 ani de la comiterea accidentului în care au murit doi oameni, fugarul activist de mediu Tiberius Vatamaniuc este acuzat de omor calificat

Doi tineri din Suceava, arestați pentru tentativă de omor după ce au intrat cu intenție în mașina unui polițist care păzea un camion cu lemne

Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României
Atacul tentativă de omor asupra unui polițist care păzea un camion cu lemne, la Broșteni, anchetat de Parchetul General al României