Parcare nesimțită

Suceveancă amendată după ce și-a lăsat mașina pe trotuar, peste drum de Poliție



Locul în care a considerat femeia că este în regulă să-și lase mașina
Locul în care a considerat femeia că este în regulă să-și lase mașina

O suceveancă în vârstă de 30 de ani a încasat o amendă chiar de Ziua Femeii, însă sancțiunea aplicată nu pare să fi fost deloc exagerată având în vedere cum s-au petrecut lucrurile.
Aflată la volanul unui bolid de capacitate mare, șoferița a urcat cu mașina peste spațiul verde și pe trotuar, peste drum de sediul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, lângă sediul Direcției Silvice. A lăsat acolo mașina și s-a dus să-și rezolve treburi prin zonă. Pietoni care treceau prin zonă, dar și șoferi s-au arătat revoltați de acest gest.
Femeia a zăbovit suficient timp prin zonă pentru ca Poliția Locală, dar și Biroul Rutier Suceava să se autosesizeze. Un echipaj a ajuns în zonă, a constatat contravenția, iar în scurt timp a apărut și proprietara.
Femeia în vârstă de 30 de ani, dintr-o comună din apropierea Sucevei, a fost sancționată cu amendă de 725 de lei (5 puncte de amendă) și i s-au aplicat și 3 puncte de penalizare la permisul de conducere. Ea poate plăti doar 290 de lei în termen de 15 zile.
Directorul Poliției Locale Suceava, Ovidiu Doroftei, a subliniat că nu a putut exista decât varianta aplicării amenzii în condițiile în care femeia s-a arătat deranjată de apariția polițiștilor și i s-a părut firesc să lase mașina acolo sub pretextul că nu erau locuri de parcare în apropiere, iar ea se grăbea foarte tare. De multe ori, atitudinea contravenientului face diferența dintre o amendă sau un avertisment. E drept, în cazul de față, având în vedere locul în care a fost lăsată mașina, un avertisment ar fi fost prea puțin.



Recomandări

Vrafuri de hârtii și avize juridice pentru a restitui sucevenilor sume între 1,90 și 10 lei

Restituirile pe care trebuie să le facă Primăria Suceava pentru garajele demolate, conform legislației, arată că instituția cheltuiește mult mai mult pe hârtie, dosare, timp de lucru și logistica ședințelor decât sumele derizorii pe care trebuie să le dea înapoi oamenilor
Restituirile pe care trebuie să le facă Primăria Suceava pentru garajele demolate, conform legislației, arată că instituția cheltuiește mult mai mult pe hârtie, dosare, timp de lucru și logistica ședințelor decât sumele derizorii pe care trebuie să le dea înapoi oamenilor

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”

Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”
Andra Burac, șefă de promoție a Facultății de Psihologie și Științe ale Educației: „Îmi doresc să contribui la destigmatizarea tulburărilor de sănătate mintală”