Un bărbat în vârstă de 58 de ani, din comuna Dorna Arini, a fost găsit mort într-o locuință care s-a transformat în scrum după un puternic incendiu. Din primele cercetări făcute de polițiști rezultă că cel mai probabil bărbatul și-a dat singur foc la locuință, pentru că nu a mai primit băutură.
Sâmbătă dimineață, în jur de ora 3.00, o femeie din Dorna Arini a sunat la 112 și a sesizat că la locuința tatălui său a izbucnit un incendiu și este posibil ca acesta să se afle în interior. La fața locului au intervenit pompierii militari de la Vatra Dornei, cu trei autospeciale cu apă.
La sosirea echipajelor, o bucătărie de vară ardea generalizat și exista pericolul de propagare a flăcărilor la casa de locuit și la o construcție anexă. Focul nu s-a extins, mistuind doar anexa – bucătărie de vară. Aceasta era din lemn, astfel că a ars în totalitate. După ce au stins focul, pompierii au găsit în interior trupul carbonizat al unui bărbat, identificat în persoana lui Rodion O., în vârstă de 58 de ani.
Din cercetările efectuate de pompieri și de polițiști a rezultat că focul a izbucnit din interiorul camerei, printr-o flacără deschisă.
Ulterior, efectuând audieri, polițiștii au stabilit că vineri noapte, bărbatul de 58 de ani s-a aflat în stare avansată de ebrietate și s-a deplasat la locuința vecină, unde stau fiica și soția sa, făcând scandal. Acesta și-ar fi amenințat fiica și soția că îl vor găsi mort dimineață, dacă nu îi dau să mai bea. Aproximativ o oră mai târziu, bucătăria de vară în care dormea bărbatul a luat foc. Un alt indiciu în sprijinul variantei unei sinucideri este că bărbatul a mai avut tentative de suicid în trecut, fiind internat la Spitalul Județean Suceava după ce a ingerat acid sulfuric.
Polițiștii au deschis dosar de cercetare penală pentru infracțiunile de ucidere din culpă și distrugere și continuă cercetările, pentru a stabili împrejurările exacte în care s-a produs decesul.






