Aglomerația de pe principala arteră de circulație a Sucevei, care aduce la exasperare zi de zi mii de șoferi, impune luarea unor măsuri concrete pentru fluidizarea circulației, în special în zona marilor centre comerciale de pe Calea Unirii.
O propunere în acest sens urmează să fie supusă aprobării Consiliului Local Suceava, din partea viceprimarilor Lucian Harșovschi și Ovidiu Doroftei, care propun instituirea unor restricții și reglementări rutiere pe Calea Unirii, în zona centrelor comerciale, cu scopul de a descongestiona traficul rutier.
Concret, proiectul de hotărâre de Consiliu Local prevede interzicerea virajelor la stânga în intersecția dintre Calea Unirii și căile de acces către centrul comercial Shopping City Suceava și Ambro SA, pentru cei care vin dinspre Bazar. În același timp, devine obligatorie virarea la dreapta pentru participanții la trafic care ies dinspre SCS (Carrefour) ori Ambro, pentru a pătrunde pe Calea Unirii.
Altfel spus, cei care vin dinspre oraș și vor să intre la magazinele din incinta centrului comercial Shopping City Suceava ar trebui să meargă până la sensul giratoriu din dreptul magazinului Dedeman, să se întoarcă apoi câțiva zeci de metri, pentru a intra pe calea de acces ce trece prin fața magazinului Baumax, iar la plecare, indiferent de direcția către care se îndreaptă – Burdujeni sau oraș, ar urma să meargă pe calea de acces din zona magazinului Decathlon, să vireze la dreapta, spre sensul giratoriu din zona Iulius Mall.
Practic, sistemul de semaforizare din intersecția menționată anterior, unde o bandă este adeseori ocupată de cei care așteaptă să vireze la stânga, spre Carrefour, va fi desființat.
Desființarea trecerilor de pietoni din dreptul SCS
O altă modificare importantă propusă prin acest proiect de hotărâre vizează desființarea actualelor treceri de pietoni din dreptul centrului comercial Shopping City Suceava, prin comasarea lor într-una singură, amplasată între cele două stații de așteptare pentru transportul în comun, aflate de o parte și de alta a bulevardului principal.
Noua trecere de pietoni, care va deservi fluxul de călători generat de stațiile de autobuz, va fi prevăzută cu semafor, acționat prin comandă manuală, prin apăsarea unui buton de cei care doresc să treacă strada.
În prezent, pe acea porțiune de stradă sunt două treceri de pietoni, una aproape de Dedeman și alta la poarta Ambro.
Restricțiile de pe Calea Unirii, acceptate de Poliția Rutieră
„În ultimii ani, traficul rutier între cartierul Burdujeni și partea centrală a municipiului Suceava s-a desfășurat cu dificultate, una dintre cauze fiind blocarea unei benzi de circulație de participanții la trafic ce vin dinspre zona Bazarului și intenționează să vireze la stânga pentru a intra la centrul comercial Shopping City Suceava. Existența semaforului de la această intersecție creează pachete de mașini care îngreunează traficul în sensurile giratorii din zona Bazar și din zona magazinului Dedeman”, se arată în expunerea de motive a solicitării de impunere a restricțiilor rutiere menționate și a transformărilor solicitate în acea zonă.
Proiectul de hotărâre a primit un aviz favorabil din partea Poliției municipiului Suceava – Biroul Rutier, care spune că pe Calea Unirii (stradă de categoria I), nu se respectă distanța minimă între intersecțiile de același nivel, care este de 800 de metri.
„Interzicerea unui viraj la stânga pe o stradă va nemulțumi circa 10% dintre utilizatori, pe cei care efectuează frecvent această manevră și care vor trebui să se deplaseze până la prima intersecție amenajată pentru o astfel de manevră, însă măsura va fi considerată foarte bună de ceilalți 90% din utilizatorii blocați frecvent în spatele vehiculelor de pe banda II, care așteaptă să pătrundă pe banda de stocaj pentru viraj la stânga”, se arată în răspunsul venit din partea Biroului Rutier al Poliției municipiului Suceava, care consideră că „pe lângă avantajele fluidizării traficului rezultă și o îmbunătățire semnificativă a siguranței rutiere”.
Dacă acest proiect va fi adoptat de Consiliul Local, în ședința de la finele lunii, modificările prevăzute ar urma să fie puse în practică în termen de 30 de zile de la intrarea sa în vigoare, prin montarea de balize rutiere pe axa mediană de pe Calea Unirii, acolo unde se desființează semaforizarea actuală, precum și prin amenajarea noii treceri de pietoni, în locul celor două existente.
Propunere
Restricții și noi reglementări rutiere pe Calea Unirii, pentru fluidizarea traficului în zona centrelor comerciale






