Control în teren

Primăria Udești, amendată pentru ignorarea deșeurilor abandonate



Deșeuri menajare și reciclabile, parțial incendiate, găsite la fața locului
Deșeuri menajare și reciclabile, parțial incendiate, găsite la fața locului

Garda de Mediu Suceava a anunțat că a efectuat un control în teren în staul Chilișeni, comuna Udești, pentru a verifica o sesizare privind deșeuri abandonate și incendiate la marginea unui drum. Sesizarea s-a confirmat, fiind depistate deșeuri menajare și reciclabile, parțial incendiate, pe o întindere mare.
Conform prevederilor legale, principala responsabilă este unitatea administrativ-teritorială Udești.
”UAT comuna Udești a fost sancționată contravențional cu amendă în cuantum de 25.000 lei și s-au impus măsuri ferme de remediere a deficientelor conform competențelor legale”, a transmis Garda de Mediu Suceava.



Recomandări

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Garda de Mediu Suceava îi avertizează pe cei ce construiesc despre riscurile nerespectării legislației de mediu

Garda de Mediu Suceava avertizează pe cei ce construiesc de riscurile nerespectării legislației de mediu
Garda de Mediu Suceava avertizează pe cei ce construiesc de riscurile nerespectării legislației de mediu