Primăria Udești, amendată pentru ignorarea deșeurilor abandonate



Ce s-a găsit la fața locului
Ce s-a găsit la fața locului

Garda de Mediu Suceava a anunțat că a efectuat un control în teren în staul Chilișeni, comuna Udești pentru a verifica o sesizare privind deșeuri abandonate și incendiate la marginea unui drum. Sesizarea s-a confirmat, fiind depistate deșeuri menajare și reciclabile, parțial incendiate, pe o întindere mare.
Conform prevederilor legale, principala responsabilă este unitatea administrativ teritorială Udești:
”UAT comuna Udești a fost sancționată contravențional cu amendă în cuantum de 25.000 lei și s-au impus masuri ferme de remediere a deficientelor conform competentelor legale”, a transmis Garda de Mediu Suceava.



Recomandări

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Locuitorii Sucevei, invitați de primărie să iasă la făcut curățenie în oraș. Răsplata va fi o diplomă de „Cetățean responsabil”