Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara



Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara

Primăria Râșca a inaugurat, la finalul săptămânii trecute, Căminul Cultural din satul Slătioara, o investiție așteptată de comunitate de peste 20 de ani. Evenimentul a avut loc în prezența primarului din Râșca, Ionuț Dragomir Andreica, alături de care au participat numeroși localnici, precum și mai mulți lideri liberali, respectiv președinta organizației județene PNL Suceava, Angelica Fădor, deputatul Ioan Balan, subprefectul Bogdan George Păstrăv, precum și vicepreședintele PNL Suceava, Alexandru Covașă, care au transmis un mesaj clar de susținere pentru administrația din această comună.

Primarul comunei Râșca a vorbit despre eforturile depuse pentru finalizarea acestui proiect, subliniind că noul Cămin Cultural este cel de-al treilea edificiu de acest tip realizat la nivelul localității. Acesta a arătat că, deși parcursul nu a fost lipsit de dificultăți, investiția a fost dusă la bun sfârșit prin perseverență și muncă susținută. Primarul a mai spus că noul spațiu va găzdui atât activități culturale, cât și acțiuni cu caracter caritabil, menite să consolideze viața comunității. Ionuț Dragomir Andreica a ținut să mulțumească sponsorilor de la Dedeman pentru sprijinul acordat prin amenajarea unui teren sintetic de sport și a anunțat că administrația locală are în vedere și alte investiții, printre care realizarea unui parc de joacă pentru copii în apropierea căminului cultural, dar și continuarea proiectelor deja demarate, în pofida contextului economic dificil.

În același timp, președinta PNL Suceava, Angelica Fădor, a subliniat importanța acestei investiții pentru comunitate, arătând că este un proiect așteptat de zeci de ani, dar care aduce beneficii reale pentru locuitorii comunei Râșca și ai satului Slătioara. Angelica Fădor a evidențiat munca depusă de-a lungul timpului atât de foștii primari, cât și de actuala administrație, apreciind în mod special determinarea echipei locale. Ea a vorbit și despre celelalte investiții realizate în comună, școli modernizate, cămine culturale reabilitate, demararea proiectului de gaz metan, extinderea rețelei de apă și îmbunătățirea condițiilor din educație, inclusiv trecerea tuturor elevilor la program într-un singur schimb. În final, aceasta a transmis un mesaj de susținere pentru comunitate și a asigurat locuitorii că va rămâne un partener activ în sprijinirea proiectelor de dezvoltare ale comunei Râșca.


Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara
Primăria Râșca a inaugurat noul Cămin Cultural din satul Slătioara


Recomandări

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire
Fălticeniul și-a celebrat valorile. „Ordinul Fălticeni Cultural” a fost acordat unor personalități care onorează comunitatea prin excelență și dăruire

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor
Casa Tatos, bijuterie arhitecturală din Fălticeni, a fost inaugurată și devine noul sediu al Stării Civile și Evidenței Persoanelor

„LUCRĂRI DE RESTAURARE ȘI CONSOLIDARE A ANSAMBLULUI BISERICII MONUMENT ISTORIC „SFÂNTUL NICOLAE”, PAROHIA COLACU, JUDEȚUL SUCEAVA”

„LUCRĂRI DE RESTAURARE ȘI CONSOLIDARE A ANSAMBLULUI BISERICII MONUMENT ISTORIC „SFÂNTUL NICOLAE”, PAROHIA COLACU, JUDEȚUL SUCEAVA”
„LUCRĂRI DE RESTAURARE ȘI CONSOLIDARE A ANSAMBLULUI BISERICII MONUMENT ISTORIC „SFÂNTUL NICOLAE”, PAROHIA COLACU, JUDEȚUL SUCEAVA”