Sancțiune

Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp



Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp
Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp

Primăria din Verești a fost amendată cu 15.000 de lei de comisarii Gărzii de Mediu Suceava. Sancțiunea a fost aplicată în urma unui control derulat după o sesizare venită din partea colegilor de la Garda de Mediu Botoșani.
”Aspectele semnalate s-au confirmat, identificându-se în extravilanul satului Corocăiești un amplasament pe care s-a constatat abandonarea de deșeuri menajere, reciclabile, deșeuri din construcții, deșeuri vegetale, existând și urme de deșeuri incendiate. S-a aplicat autorității administrației publice locale comuna Verești o sancțiune contravențională în cuantum de 15.000 de lei în baza legislației specifice privind regimul deșeurilor, fiind impusă măsura salubrizării amplasamentului afectat de abandonări de deșeuri”, se arată într-o postare a Gărzii de Mediu Suceava.


Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp
Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp
Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp
Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp
Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp
Primăria din Verești, amendată pentru deșeuri abandonate în câmp


Recomandări

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu
Amendă de 60.000 de lei și suspendarea activității pentru un depozit de deșeuri feroase fără autorizație de mediu

Garda de Mediu Suceava îi avertizează pe cei ce construiesc despre riscurile nerespectării legislației de mediu

Garda de Mediu Suceava avertizează pe cei ce construiesc de riscurile nerespectării legislației de mediu
Garda de Mediu Suceava avertizează pe cei ce construiesc de riscurile nerespectării legislației de mediu

Educație pentru un viitor sustenabil – Elevii de la Liceul „Iorgu Vârnav Liteanu” Liteni, în dialog cu reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu

Educație pentru un viitor sustenabil – Elevii de la Liceul „Iorgu Vârnav Liteanu” Liteni, în dialog cu reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu
Educație pentru un viitor sustenabil – Elevii de la Liceul „Iorgu Vârnav Liteanu” Liteni, în dialog cu reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu