Infirmare

Prefectul de Suceava respinge acuzațiile de partizanat politic aduse de PSD



Infirmare: Prefectul de Suceava respinge acuzațiile de partizanat politic aduse de PSD
Infirmare: Prefectul de Suceava respinge acuzațiile de partizanat politic aduse de PSD

Prefectul de Suceava, Orest Onofrei, a respins, marți, într-o conferință de presă, acuzațiile aduse de PSD, de partizanat politic, arătând că el dorește să se plaseze în afara jocurilor politice în această perioada preelectorală.
Onofrei a spus că i-a rugat pe competitori să evite atragerea Prefecturii în acțiunile politice și că se simte obligat să răspundă PSD întrucât acuzațiile care i s-au adus, de partizanat politic, sunt „grave”.
Prefectul de Suceava a spus că a fost sesizat că directorul adjunct al ASP Suceava, Alexandru Lăzăreanu, și-a depășit atribuțiile de serviciu și că a constatat că acesta a încălcat deontologia profesională și că poate fi acuzat chiar de abuz în serviciu.
El a mai spus că directorul său de cabinet nu se ocupă de campania electorală a niciunui candidat și a subliniat că acesta a primit prime potrivit legislației, de aproape 300 de lei în 2006 și de aproximativ 500 de lei în 2007.
Onofrei a apreciat că vicepreședintele PSD Suceava fabulează când vorbește de existența unui raport al Curții de Conturi în care să fie identificate prime către directorul de cabinet în sumă de 238 de milioane de lei.
Potrivit prefectului, ultimul raport al Curții de Conturi nu a evidențiat nereguli în activitatea Prefecturii și i-a dat descărcare de sarcină.
Vicepreședintele PSD Suceava, Ovidiu Donțu, a cerut, luni, demisia „la pachet” a prefectului și directorului lui de cabinet și a anunțat că va informa despre această situație atât Guvernul, cât și Corpul de Control al premierului.
Vicepreședintele PSD Suceava a mai spus că directorul de cabinet al prefectului, Iuri Gagarin Costache, ar fi primit prime de 238 de milioane de lei vechi, potrivit unor extrase din ultimul raport al Curții de Conturi privind activitatea Prefecturii.



Recomandări

Administratorul Servicii Comunale Rădăuți îl acuză pe liderul PSD din municipiu, prefectul Traian Andronachi, de o eventuală oprire a apei calde pentru populație