Președintele Organizației Județene Suceava a PSD, Gavril Mîrza, a declarat, miercuri, că declarațiile președintele Traian Băsescu privind recesiunea din țară și prăbușirea fondului de pensii au provocat panică în rândul pensionarilor și că a constatat acest lucru în discuțiile pe care le-a avut, marți, cu pensionari din zona Fălticeni.
„Oamenii sunt speriați că acest fond de pensii e un fel de FNI, de Caritas și că rămân fără bani pentru medicamente, fără banii care le asigură existența de zi cu zi”, a spus președintele PSD Suceava.
Totodată, Mîrza consideră că de fapt aprecierile președintelui reprezintă „bilanțul guvernării de dreapta din ultimii patru ani” și a declarat că președintele Băsescu și premierul Călin Popescu Tăriceanu „pregătesc blocarea creșterii pensiilor”. „Tragem concluzia că PNL și PD-L, dacă vor ajunge la guvernare, nu vor mai da pensii majorate. Solicităm primului ministru și ministrului de resort să iasă în fața poporului și să lămurească aceste lucruri. S-a creat o stare de teamă, de nesiguranță și acest lucru nu face decât să mărească disperarea pensionarilor”, a arătat Gavril Mîrza.
El a dat asigurări că, după ce va prelua guvernarea, PSD va acorda pensiile beneficiarilor, a subliniat că majorarea pensiilor va fi făcută și că acest capitol nu este negociabil. „Acordarea pensiilor nu e un act de binefacere din partea guvernanților”, a mai spus Mîrza.
Acuze
Mîrza îi reproșează președintelui României că a băgat pensionarii în panică






