Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu: Spitalele să nu stea până în ultimul moment pentru a semnala lipsa medicamentelor



Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat, miercuri, referindu-se la lipsa medicamentelor de la un spital oncologic din Capitală, că s-a ajuns la această situație pentru că s-a așteptat până în ultimul moment pentru a semnala problema autorităților, scrie Mediafax. ”Problema lipsei medicamentelor este relativ cunoscută. Problema lipsei acestui medicament, e vorba de un medicament pe nume Lanvis. E important de înțeles desfășurarea lucrurilor. Producătorul a anunțat de anul trecut deja că are probleme de producție. Ăsta e un lucru care se întâmplă oriunde în lume. Ce nu se întâmplă oriunde în lume și nu ar trebui să se mai întâmple și la noi este ca spitalele să stea până în ultimul moment și ca ministerul, respectiv autoritățile centrale care pot acționa, să nu ia măsuri din timp pentru a se asigura că există medicamentele necesare atunci când sunt necesare”, a declarat Vlad Voiculescu.



Recomandări

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Deșeurile de medicamente de la populația din municipiul Suceava sunt colectate de Spitalul Clinic de Urgență și Spitalul Bethesda

Deșeurile de medicamente de la populația din municipiul Suceava sunt colectate de Spitalul Clinic de Urgență și Spitalul Bethesda
Deșeurile de medicamente de la populația din municipiul Suceava sunt colectate de Spitalul Clinic de Urgență și Spitalul Bethesda

Cockteil… cu amor, umor și poezie. România de ieri, de azi… (2)