Hoț din locuințe și societăți, arestat după ce a mai comis și o tâlhărie



Hoț din locuințe și societăți, arestat după ce a mai comis și o tâlhărie
Hoț din locuințe și societăți, arestat după ce a mai comis și o tâlhărie

Un bărbat în vârstă de 35 de ani, din Dornești, a fost arestat preventiv de Judecătoria Rădăuți, la propunerea procurorilor, pentru infracțiuni de furt, furt calificat, dar și o tâlhărie.
Ionuț Bobu a comis furturi din locuințe, dar și din societăți comerciale, cel puțin patru fapte recente fiind probate de polițiști pe numele său. La ultimul furt, inculpatul i-ar fi amenințat pe cei care l-au prins la furat, pentru a-și asigura scăparea.
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți au prezentat într-un comunicat de presă faptele de care este acuzat inculpatul. Astfel, în data de 5 mai, inculpatul a pătruns într-o locuință din Rădăuți, de unde a furat un telefon mobil în valoare de 842 de lei.
Pe 9 mai, a urmat un furt asemănător, din altă locuință, de aici fiind sustras un laptop și o tabletă, bunuri evaluate la 2.600 de lei.
A urmat, pe 2 iulie, un furt din sediul unei societăți comerciale din Rădăuți, unde, profitând de neatenția vânzătoarei, inculpatul a sustras câteva produse alimentare mărunte ca valoare.
Pe 23 iulie, intrat în sediul unei alte societăți, inculpatul a sustras din sertarul cu încasări suma de circa 200 de lei, și, fiind surprins de două persoane, a abordat o atitudine agresivă și le-a amenințat pe acestea cu acte de violență, pentru a-și asigura scăparea. De aici, a rezultat încadrarea pentru fapta de tâlhărie calificată.
”Cercetările continuă în cauză în vederea lămuririi tuturor împrejurărilor de fapt și stabilirii răspunderii judiciare”, au transmis procurorii rădăuțeni.



Recomandări

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro