Guvernul oferă facilități pentru românii din Serbia care vor să muncească în România



O declarație comună în domeniul muncii și protecției sociale a fost semnată, joi, la Timișoara, de miniștrii Muncii din România și Serbia, în urma căreia comunitatea de români de dincolo de graniță va fi ajutată să-și găsească un loc de muncă în țara noastră, transmite corespondentul MEDIAFAX.Protocolul a fost semnat de Dragoș Pîslaru, ministrul Muncii din România, și de Aleksandar Vulin, ministrul Muncii din Serbia.Întrebat de către jurnaliști dacă această declarație comună include și posibilitatea de a trece forța de muncă din Serbia în România, Dacian Cioloș a declarat că există și această posibilitate.



Recomandări

Se închid toate centrele de colectare lapte: aproape 1.000 de suceveni crescători de vaci rămân fără contracte, 40 de colectori își pierd serviciul

Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări

Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări
Turul ciclist al României 2026, anunțat la Chișinău împreună cu Guvernul Moldovei, cu o concluzie unanimă: un moment istoric pentru ambele țări

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan

Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan
Prima creșă din mediul rural a fost inaugurată la Baia în prezența ministrului Cseke Attila și a președintelui CJ Suceava, Gheorghe Șoldan