Deschiderea stagiunii

Expoziția „Misterul formelor”, vineri, la Teatrul Municipal „Matei Vișniec”



Expoziția „Misterul formelor”, vineri, la Teatrul Municipal „Matei Vișniec”
Expoziția „Misterul formelor”, vineri, la Teatrul Municipal „Matei Vișniec”

La Teatrul Municipal „Matei Vișniec” din Suceava va avea loc vineri, 15 septembrie, la ora 17:00, vernisajul expoziției de grup „Misterul formelor”. Evenimentul coincide cu deschiderea stagiunii Teatrul Municipal „Matei Vișniec”. Pe simezele spațiului expozițional de la teatrul municipal sucevean veți putea admira creațiile a șapte plasticieni, membri ai Uniunii Artiștilor Plastici din România (UAPR), din mai multe zone artistice: Florin Preda Dochinoiu, Filiala UAPR Drobeta-Turnu Severin; Ofelia Huțul, Bianca Maria Marian și Nina Gavril Nourescu din Filiala UAPR Iași; Lucia Pușcașu și Sebastian Rațiu din Filiala UAPR Suceava; Ami Ana Maria Vasilescu din Filiala UAPR București.
Artistul plastic Lucia Pușcașu, președinta Asociației „Artă și Umanitate”, a spus: „remarcămîn creațiile artiștilordiversitatea tematică, originalitatea și expresivitățile plastice inedite. Artiștii au creat compoziții imaginative, figurative sau abstracte, prin care transmit mesaje și ne invită la dialog”.



Recomandări

Teatrul „Matei Vișniec” primește fonduri modeste de la guvern, Suceava plasându-se la coada finanțării culturale din regiunea Moldovei

Teatrul „Matei Vișniec” primește fonduri modeste de la guvern, Suceava plasându-se la coada finanțării culturale din regiunea Moldovei
Teatrul „Matei Vișniec” primește fonduri modeste de la guvern, Suceava plasându-se la coada finanțării culturale din regiunea Moldovei