La judecată

Doi frați din Ițcani, trimiși în judecată pentru tentativă de omor



Adrian Scripcariu, zis „Modi”, unul din cei doi frați
Adrian Scripcariu, zis „Modi”, unul din cei doi frați

Doi tineri din cartierul Ițcani al municipiului Suceava, frați, au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Suceava pentru comiterea a trei infracțiuni, cea mai gravă fiind cea de tentativă de omor.
Adrian Scripcariu, în vârstă de 31 de ani, zis „Modi”, și Dumitru Scripcariu, în vârstă de 33 de ani, au fost trimiși în judecată în stare de arest preventiv pentru o agresiune comisă pe 1 august, în parcul de lângă Gara Ițcani, caz intens mediatizat în presa locală.
Conform anchetei derulate de judiciariștii de la Serviciul de Investigații Criminale Suceava, sub coordonarea unui procuror criminalist, cei doi frați Scripcariu i-au lovit violent cu obiecte contondente (pari) pe Dumitru Bergheaua (33 de ani) și Afin Pleșa (19 ani), tot din Ițcani, cei doi suferind leziuni care le-au pus viața în pericol. De asemenea, mașina cu care se deplasau cei doi, un BMW, a fost distrusă de frații Scripcariu.
Procurorii au arătat, în actul de sesizare a instanței, că cei doi au exercitat acte de violență de intensitate ridicată, cu corpuri și mijloace contondente dure, în zone vitale, cu intenția de a le suprima viața celor doi.
„Inculpații au tulburat ordinea și liniștea publică și s-au dedat la un comportament reprobabil prin exercitarea de violențe”, au mai arătat procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava. Pe lângă infracțiunea de tentativă de omor, cei doi frați vor mai fi judecați și pentru infracțiunile de distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Cei doi frați trimiși în judecată au încercat să invoce autoapărarea, declarând că au sărit în ajutorul unei tinere însărcinate, care ar fi fost atacată de cei care au ajuns ulterior victime.
Procurorii au ținut să precizeze că finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului în instanță, spre judecată, nu înfrânge în nici un fel principiul prezumției de nevinovăție.



Recomandări

Alți șase instructori auto, trimiși în judecată pentru că dădeau mită pentru permis unui polițist care lucra sub acoperire

Alți șase instructori auto, trimiși în judecată pentru că dădeau mită pentru permis unui polițist care lucra sub acoperire
Alți șase instructori auto, trimiși în judecată pentru că dădeau mită pentru permis unui polițist care lucra sub acoperire

Ucraineanul care a comis teribilul accident cu cinci morți de la Cumpărătura, trimis în judecată alături de șefii pentru care lucra

Șoferul care l-a accidentat grav pe locțiitorul comandantului ISU Fălticeni, reținut pentru tentativă de omor, a fost eliberat de un judecător joi după-amiază

Șoferul care l-a accidentat grav pe locțiitorul comandatului ISU Fălticeni, reținut pentru tentativă de omor, a fost eliberat de un judecător joi după-amiază
Șoferul care l-a accidentat grav pe locțiitorul comandatului ISU Fălticeni, reținut pentru tentativă de omor, a fost eliberat de un judecător joi după-amiază