Unul din cele două puncte fixe de control al rovinietei montate în județ încă din 2013 a devenit funcțional și înregistrează amenzi. Este vorba de camera fixă aflată pe E 85, la Iacobești, în zona intersecției spre Siret, respectiv spre Rădăuți. Informația a venit de la inginerul Viorel Laicu, șeful Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Iași, contactat de Monitorul de Suceava pentru a lămuri această problemă.
El a mai precizat că punctul de control fix al rovinietei de pe DN 17, din comuna Vama, și cel de pe DN 29 Suceava-Botoșani, amplasat la Baisa, sunt funcționale, însă nu emit încă amenzi. El a arătat că momentul în care vor deveni funcționale urmează a fi stabilit de conducerea Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumnuri Naționale din România (CNADNR), însă cel mai probabil asta se va întâmpla după finalizarea modernizării DN 29.
Viorel Laicu a mai avertizat că în paralel continuă și acțiunile de control cu camera mobilă de control a rovinietei, dispusă pe o autospecială de serviciu a companiei.
Pe drumurile naționale din România vor deveni funcționale nu mai puțin de 63 de sisteme video, care vor împânzi practic țara.
Camerele video fixe pentru controlul rovinietei vor înregistra numărul de înmatriculare al vehiculelor care tranzitează drumurile naționale, care apoi va fi verificat în baza centrală de date (CESTRIN). În cazul în care respectiva mașină nu va figura cu taxa de drum plătită, se va interoga baza de date a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor, pentru identificarea contravenientului. După ce proprietarul mașinii fără rovinietă va fi identificat, i se va întocmi proces verbal și i se va trimite amenda, prin poștă, la domiciliu.
Atenție, șoferi!
Camera fixă pentru controlul rovinietei de pe E 85 a început să „înregistreze” amenzi






