Formația Bradul Putna a câștigat și cel de-al doilea meci din Grupa 1 a Regiunii 1 din cadrul Cupei României la fotbal. Sâmbătă după-amiază, echipa antrenată de Ionuț Plămadă s-a impus clar, cu 4-1, în deplasare, în fața celor de la ACS Tonmir Iași. După o primă repriză albă, sucevenii s-au descătușat după pauză, punctând prin Ștefan Mihalciuc, Vasile Vitu, Cosmin Coroamă și Codrin Cărăușu.
În urma acestui succes, Bradul și-a acontat primul loc în Grupa 1, din care a mai rămas de disputat duelul dintre Unirea Curtești și ACS Tonmir Iași.
Din Grupa 2 a Regiunii 1 fac parte formațiile CSM Hușana Huși (Vaslui), Voința Ion Creangă (Neamț) și Vulturul Măgirești (Bacău). Câștigătoarele celor două grupe vor juca finala regiunii pe data de 18 iulie, învingătoarea urmând să obțină calificarea în Turul I al fazei naționale a Cupei României, ediția 2026-2027.






