Dosar penal

Beat la volan, a refuzat să oprească la semnalul poliției



Beat la volan, a refuzat să oprească la semnalul poliției
Beat la volan, a refuzat să oprească la semnalul poliției

O plimbare cu mașina îl va costa destul de scump pe un tânăr care s-a urcat la volan beat, a refuzat să oprească la semnalul poliției, iar apoi a refuzat și recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Sâmbătă dimineață, în jurul orei 5,00, lucrătorii de poliție din cadrul Poliției orașului Solca și ai Poliției orașului Cajvana, aflați în serviciu de patrulare în Cajvana, au făcut semnal de oprire unui autoturism care se deplasa haotic, pe ambele sensuri de circulație.
Șoferul autoturismului nu s-a conformat, fiind blocat și oprit după aproximativ 200 metri.
Conducătorul auto, un tânăr în vârstă de 22 de ani din Arbore, le-a prezentat polițiștilor doar documentele vehiculului, menționând faptul că documentele personale sunt la domiciliu.
Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o alcoolemie de 0.88 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Municipal Rădăuți pentru recoltarea de probe biologice. Aici, tânărul a refuzat recoltarea de probe.
Pe numele tânărului a fost deschis dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de „refuz sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice”. De asemenea, tânărul a fost sancționat contravențional pentru nerespectarea semnalelor poliției și pentru lipsa documentelor personale, cu amendă în valoare totală de 1.595 lei.



Recomandări

Primăria Suceava refuză revocarea hotărârii de închidere a autogării Ceztrans și merge înainte cu sensurile unice

Primăria Suceava refuză revocarea hotărârii de închidere a autogării Ceztrans și merge înainte cu sensurile unice
Primăria Suceava refuză revocarea hotărârii de închidere a autogării Ceztrans și merge înainte cu sensurile unice

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro