Bătut măr și lăsat fără telefon de doi consăteni băuți



Cei doi bărbați din Calafindești, autori ai agresiunii, au ajuns în arest
Cei doi bărbați din Calafindești, autori ai agresiunii, au ajuns în arest

Doi bărbați din Calafindești au ajuns în arest, reținuți în primă fază pentru 24 de ore, pentru o agresiune gravă comisă asupra unui consătean. Unul dintre agresori i-a mai luat și telefonul celui pe care l-a bătut, astfel că este pus sub acuzare și pentru infracțiunea de tâlhărie calificată.
Agresiunea s-a petrecut duminică, iar cel bătut, Vasile O., a ajuns la spital cu traumatism cranio-cerebral și multiple contuzii, leziuni pentru care necesită 40-45 de zile de îngrijiri medicale.
Având în vedere agresiunea gravă, ancheta a fost preluată de judiciariștii de la Serviciul de Investigații Criminale Suceava, care au făcut cercetări alături de polițiști de la Siret și de la Bălcăuți.
Din cercetări a rezultat că victima și autorii au băut la o crâșmă din sat, iar pe drumul spre casă, pe fond de consum de alcool, și-au adus aminte de polițe mai vechi.
Din păcate, s-a ajuns la o bătaie cruntă, victima fiind lăsată lată în drum.
S-a stabilit că autorii faptei ar fi Florin Cozmei și Alexandru Zuziac, ambii localnici. Primul a fost pus sub acuzare pentru comiterea infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, tulburarea ordinii și liniștii publice și tâlhărie, în timp ce al doilea pentru primele două infracțiuni.
Marți după-amiază, ambii au fost ridicați de polițiști și aduși în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, reținuți pentru 24 de ore.
Cercetările continuă sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuți.



Recomandări

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice
Patru copii la spital, după accidente rutiere. Situație îngrijorătoare cu minorii pe biciclete și trotinete electrice

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro