Anchetă poliție

Bani și bijuterii furate dintr-o casă, în timp ce proprietarii erau în grădină



Doi vârstnici din Dărmănești au fost prădați de bani și bijuteriile pe care le aveau în casă, hoții acționând în timp ce proprietarii lucrau în grădină. Miercuri, în jurul orei 13.00, Secția 5 de Poliție Rurală Dărmănești a fost sesizată de un bărbat în vârstă de 70 de ani cu privire la faptul că i s-au sustras bunuri din locuință.
Din primele cercetări ale polițiștilor rezultă că, în zilele de luni și marți, în timp ce proprietarii lucrau în grădina situată la circa 40 de metri de locuință, iar ușile casei erau descuiate, persoane necunoscute au pătruns în interior și, fără a lăsa urme de răvășire, au sustras o sumă de bani și bijuterii, prejudiciul fiind estimat la 4.000 de lei.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru infracțiunea de furt calificat și continuă cercetările, în vederea identificării autorilor.
Polițiștii le recomandă încă o dată cetățenilor să dispună măsuri minime de protecție a bunurilor astfel încât să nu cadă victime ale hoților. Din păcate, în multe cazuri, mai ales în mediul rural, dar și la orașe, proprietarii nu au nici măcar noțiunea de a încuia ușile la casă.



Recomandări

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

O casă a luat foc în ziua în care proprietarii au plecat spre Italia, iar în locuință se aflau copiii acestora

O casă a luat foc în ziua în care proprietarii au plecat spre Italia, iar în locuință se aflau copiii acestora
O casă a luat foc în ziua în care proprietarii au plecat spre Italia, iar în locuință se aflau copiii acestora