Angajat al Primăriei Vicovu de Sus, amendat pentru că participanții la un eveniment nu purtau măști de protecție



Angajat al Primăriei Vicovu de Sus, amendat pentru că participanții la un eveniment nu purtau măști de protecție
Angajat al Primăriei Vicovu de Sus, amendat pentru că participanții la un eveniment nu purtau măști de protecție

O persoană supărată pe un eveniment organizat de Primăria Vicovu de Sus la Căminul Cultural din satul Laura a anunțat poliția că nu se respectă măsurile de protecție împotriva SARS-CoV-2. În baza acestei sesizări, oamenii legii au mers la fața locului, unde au constatat că evenimentul denumit ”Șezătoarea Vicovenilor” se organizează zilnic între orele 15.00-20.00. Acțiunea este organizată de primărie, în parteneriat cu școlile gimnaziale din Vicovu de Sus și presupune activități meșteșugărești, culturale cu specific tradițional. Din verificări a rezultat că numărul de persoane prezent în căminul din Laura era în limitele admise, numai că un număr de 15 participanți nu purtau măști de protecție. Toți au primit avertismente, în timp ce organizatorul, un angajat al Primăriei Vicovu de Sus, a fost amendat cu 2.000 de lei deoarece nu a luat măsurile de protecție stabilite împotriva virusului SARS-CoV.



Recomandări

Festivalul cultural-filantropic pentru copii și tineri „Sânzienele copiilor”, ediția a V-a, la Vicovu de Sus

Sute de copii din Vicovu de Sus s-au bucurat de „Carnavalul Bucuriei” organizat la inițiativa primarului Vasile Iliuț

Sute de copii din Vicovu de Sus s-au bucurat de „Carnavalul Bucuriei” organizat la inițiativa primarului Vasile Iliuț
Sute de copii din Vicovu de Sus s-au bucurat de „Carnavalul Bucuriei” organizat la inițiativa primarului Vasile Iliuț

Primăria Vicovu de Sus a început construcția a șase kilometri de piste de bicicletă dinspre zona Laura spre centrul orașului

Primăria Vicovu de Sus a început construcția a șase kilometri de piste de bicicletă dinspre zona Laura spre centrul orașului
Primăria Vicovu de Sus a început construcția a șase kilometri de piste de bicicletă dinspre zona Laura spre centrul orașului