Amendă mare pentru exploatări ilegale de balast din râul Suceava



Zona în care se făceau exploatări ilegale
Zona în care se făceau exploatări ilegale

Comisarii de la Garda de Mediu Suceava, împreună cu inspectorii Sistemului de Gospodărire a Apelor Suceava, au efectuat un control la un operator economic despre care aveau sesizări că extrage agregate minerale din râul Suceava fără a avea autorizație în acest sens. Este vorba de exploatări care se fac pe zona Udești-Liteni. În teren s-a constatat că se efectuau extrageri de balast fără a exista Autorizație de mediu respectiv Autorizație de gospodărire a apelor. Societatea a fost sancționată contravențional cu amendă de 135.000 lei si a fost luată și măsura complementară de sistare a activității de exploatare agregate minerale de râu până la obținerea actelor de reglementare.


Zona în care se făceau exploatări ilegale
Zona în care se făceau exploatări ilegale
Zona în care se făceau exploatări ilegale
Zona în care se făceau exploatări ilegale


Recomandări

Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, și colegul ”activist de mediu” nu au scăpat de controlul judiciar contestat la două instanțe

Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, din municipiul Suceava, și Dumitru Dan Buta, din Bilca
Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, din municipiul Suceava, și Dumitru Dan Buta, din Bilca

Grupul de Inițiativă Civică Suceava a organizat o acțiune de repopulare cu păstrăv indigen pe râul Neagra din Broșteni

Grupul de Inițiativă Civică Suceava a organizat o acțiune de repopulare cu păstrăv indigen pe râul Neagra din Broșteni
Grupul de Inițiativă Civică Suceava a organizat o acțiune de repopulare cu păstrăv indigen pe râul Neagra din Broșteni

Autointitulatul activist de mediu Andrei Neșculescu, alias clovnul Bobo, și fostul coleg din SOS Bilca, plasați sub control judiciar pentru acuzațiile de șantaj