A sunat la 112 pentru a-și reclama soțul că a plecat cu mașina la plimbare deși era băut și nu avea permis



A sunat la 112 pentru a-și reclama soțul că a plecat cu mașina la plimbare deși era băut și nu avea permis
A sunat la 112 pentru a-și reclama soțul că a plecat cu mașina la plimbare deși era băut și nu avea permis

Rufele se spală în familie, spune o vorbă mai veche. Depinde pe cine întrebi, cum este și cazul unei familii din comuna Straja. În după-amiaza zilei de 3 ianuarie, în jurul orei 17.00, o femeie a sunat la numărul unic de urgență 112 și a reclamat că soțul ei, care era băut și fără permis de conducere, a urcat la volanul unui autoturism marca Seat, înmatriculat în Franța, și a plecat spre Vicovu de Sus.
Echipajul de poliție plecat la această sesizare i-a găsit pe cei doi soți pe drumul comunal cunoscut sub numele ”La gară”, la o distanță de circa 200 de metri de autoturismul marca Seat. Bărbatul a refuzat în prima fază să se legitimeze, dar a fost percheziționat de polițiști, care i-au găsit portofelul în care se afla cartea de identitate. Bărbatul a recunoscut că nu are permis de conducere, iar apoi a fost dus la Spitalul Municipal Rădăuți, unde a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, i-au fost recoltate două probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Bărbatul s-a ales acum cu dosar penal și este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe” și „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu
O femeie s-a urcat la volan fără permis, cu fiul în mașină, pentru o manevră de întoarcere și s-a răsturnat cu mașina într-un pârâu

Directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș, trimis în judecată pentru că a provocat un accident în timp ce era băut la volan

Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro
Judecătoria Fălticeni îl menține în arest la domiciliu pe directorul suspendat al APIA Suceava, Eugen Mogoș - Sursa foto: www.ziaruldepenet.ro