A plecat cu gândul să se sinucidă, dar după o discuție cu preotul a revenit la sentimente mai bune



A plecat cu gândul să se sinucidă, dar după o discuție cu preotul a revenit la sentimente mai bune
A plecat cu gândul să se sinucidă, dar după o discuție cu preotul a revenit la sentimente mai bune

O discuție telefonică între un bărbat de 38 de ani, aflat pe malul barajului de acumulare de la Hănțești, acolo unde plecase cu gândul de a-și pune capăt zilelor, și preotul din sat a avut un deznodământ fericit. Bărbatul a avut o serie de discuții contradictorii cu soția și a ajuns la concluzia că nu mai are rost să trăiască. S-a urcat în mașină și a plecat la baraj cu intenția de a se sinucide. Acolo, a decis să-l sune pe preotul din Hănțești, căruia i-a povestit ce îl macină.
Preotul a folosit toate argumentele pentru a-l întoarce din acest drum, iar între timp l-a sunat și pe fratele celui ”rătăcit”. Acesta din urmă a sunat la 112, iar mai multe echipe de căutare au plecat pe malul lacului de acumulare pentru a da de urma celui care dorea să se sinucidă. Operațiunile au fost sistate după ce polițiștii au fost anunțați că persoana în cauză s-a întors acasă. Bărbatul le-a declarat oamenilor legii că, de fapt, încerca să o sensibilizeze pe soția sa și că, în realitate, nu a dorit nici un moment să se sinucidă. Chiar și așa, a fost preluat de un echipaj al Serviciului de Ambulanță al Județului Suceava și transportat la secția de Psihiatrie din Burdujeni. Aici a avut parte de un consult de specialitate, iar medicul a decis că nu este cazul ca persoana în cauză să fie internată.



Recomandări

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului
Fălticeniul și-a cinstit valorile: preotul Ioan Argatu și neurochirurgul Iustinian Ioachim Simion au devenit Cetățeni de Onoare ai municipiului

50 de porci au pierit în incendiul de la Milișăuți, în jur de 250 au fost salvați. Tot dezastrul ar fi plecat de la o țigară

50 de porci au pierit în incendiul de la Milișăuți, în jur de 250 au fost salvați. Tot dezastrul ar fi plecat de la o țigară
50 de porci au pierit în incendiul de la Milișăuți, în jur de 250 au fost salvați. Tot dezastrul ar fi plecat de la o țigară