A ajuns în arest după ce, cu permisul anulat, a ieșit în trafic cu mopedul după ce și mai băuse bine



A ajuns în arest după ce, cu permisul anulat, a ieșit în trafic cu mopedul după ce și mai băuse bine
A ajuns în arest după ce, cu permisul anulat, a ieșit în trafic cu mopedul după ce și mai băuse bine

Un bărbat din satul Vama a ajuns în arestul poliției, reținut pentru 24 de ore, după ce a cumulat două infracțiuni la regimul rutier în urma ieșirii în trafic pe un moped.
Săptămâna trecută, pe 3 aprilie, polițiștii Secției Rurale Vama, aflați în serviciu de patrulare pe timp de noapte (în jurul orei 22.20), au observat, pe DN 17, pe sensul dinspre Câmpulung spre Molid, un moped care era condus în mod sinuos.
Conducătorul acestuia a fost oprit, iar imediat polițiștii și-au dat seama că localnicul din Vama este băut.
Cu ocazia verificării bărbatului în bazele de date cu utilizarea aplicației E-DAC, a rezultat faptul că acesta are permisul de conducere anulat.
Aparatul etilotest a indicat că respectivul avea concentrația de 0,98 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
În acea noapte, bărbatul din Vama a fost condus la Spitalul municipal Câmpulung Moldovenesc, unde i s-au recoltat probe biologice.
Între timp, luni, 8 aprilie, rezultatele au confirmat alcoolemia mare în sânge, respectiv 1,94 la mie proba I și 1,74 la mie proba II.
”După completarea materialului probator și având în vedere cumulul de infracțiuni, precum și pericolul social al faptelor, în cauză s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale pentru comiterea infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe și conducerea unui vehicul pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere, față de inculpat fiind luată măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă IPJ Suceava”, se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.



Recomandări

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112
O ucraineancă ruptă de beată a fost depistată de polițiști după ce a intrat cu mașina în șanț, iar sistemul E-call a sunat la 112

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro
Suspecții unui furt de bani și lingouri de aur, de peste 57.000 de euro, aceiași care ar fi spart casa unui notar, de unde au plecat cu 1,4 milioane de euro

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava

Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava
Un sucevean reclamă că a fost jignit și instigat la violență de personalul de la intrarea în sediul DSP Suceava