sâmbătă, 12 apr 2008 - Anul XIII, nr. 87 (3768)

Poli Iaşi - UTA Arad, scor 4-1

Duminică, 13 Aprilie 2008 (19:35:13)

Formaţia Poli Iaşi a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (2-0), echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a XXIX-a a Ligii I, în care centralul Alexandru Tudor a acordat două penaltiuri, transmite corespondentul MEDIAFAX.
  Golurile au fost înscrise de Andrei Cristea '9 (penalti), '23 şi Ionuţ Bâlbă '56, '59 pentru Poli Iaşi, respectiv Robert Roszel '90+2 pentru UTA Arad.

UTA Arad a avut ocazia să deschidă scorul în minutul 9, când Florin Dan a trimis mingea în poarta echipei Poli Iaşi, însă golul a fost anulat deoarece fotbalistul se afla în poziţie de ofsaid.

Centralul Alexandru Tudor a acordat penalti pentru gazde, în minutul 19, după un fault în careu al lui Simao asupra lui Bâlbă. Penaltiul a fost executat de Andrei Cristea, care adus formaţia Poli Iaşi în avantaj, scor 1-0.

Acelaşi Cristea a înscris şi în minutul 23, când a intrat în careu pe partea stângă, a driblat un fundaş şi l-a învins pe Tudor cu un şut la colţul scurt.

Ionuţ Bâlbă a mărit diferenţa de pe tabela de marcaj, în minutul 56, când Bâlbă a şutat în poarta oaspeţilor, de la 20 de metri, aproape de vinclu.

Bâlbă a marcat şi golul de 4-0, în minutul 59, el scăpând singur cu Tudor, driblându-l pe portar şi înscriind în poarta goală.

În minutul 87, Alexandru Tudor a acordat penalti pentru UTA Arad, la un fault în careul mic al lui Brăneţ. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Oliveira, însă portarul ieşean a apărat.

Oaspeţii au reuşit să înscrie în minutul 90+2, prin Robert Roszel, care a stabilit scorul final: 4-1.

Tot în ultimele minute de joc, UTA Arad a mai avut un gol, al lui Roszel, anulat pe motiv de ofsaid.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 19. Homei, 3. Onuţ (20. Tincu '64), 28. Cr. Munteanu, 5. Pecnik - 18. Miclea (23. Ad. Ilie '55), 25. Milea, 21. Naidin, 8. Paruolo (14. Sfârlea '60) - 10. Cristea, 9. Bâlbă. Antrenor: Ionuţ Popa.

UTA Arad: 30. Tudor - 25. I. Bălan, 29. Marincău, 4. Buican, 20 Simao - 99. Opriţa (80. Ştefan '81), 18. Cr. Todea, 7. Oliveira, 5. Fl. Dan (22. Roszel '67) - 15. Hora, 9. Bălţoi (24. M.Iacob '67). Antrenor: Gabriel Stan.

Cartonaşe galbene: Ad.Ilie '57, Cristea '80 / Simao '17, Hora '66, Opriţa '77

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Alexandru Tudor (central), Marcel Savaniu, Vasile Marinescu (asistenţi) şi Ionică Serea (rezervă). Observatori au fost Victor Ciocan şi Mircea Salomir.

La partidă au asistat aproximativ 6.000 de spectatori, între care şi 70 de deţinuţi de la Penitenciarul de Maximă Siguranţă Iaşi. Tehnicianul formaţiei Poli Iaşi, Ionuţ Popa, a urmărit partida de la tribuna a doua, el fiind suspendat.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Poli Iaşi - UTA Arad, scor 4-1.
 Vizualizări articol: 565 |