Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9764 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Miercuri, 21 Noiembrie 2007 (20:26:55)

Reprezentativa României a învins, miercuri, la Bucureşti, cu scorul de 6-1 (1-0), selecţionata Albaniei şi a încheiat preliminariile Campionatului European din 2008 pe locul întâi al grupei G.

Golurile României au fost înscrise de N. Dică '22, '71 (penalti), Tamaş '53, D. Niculae '63, '66, Marica '68 (penalti), în timp ce pentru Albania a înscris Kapllani '64.

În minutul 22, Răzvan Cociş a pătruns pe partea dreaptă, a centrat, mingea a ajuns la Dică, iar jucătorul Stelei a înscris de la aproximativ 7 metri.

Jucătorul Albaniei, Erwin Skela, a trimis mingea în bara transversală de la aproximativ 18 metri, în minutul 31.

Gabriel Tamaş a majorat scorul pentru România după ce a marcat în minutul 53 din lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, lateral dreapta.

În minutul 61, Curri l-a faultat pe Marica şi a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Scorul a devenit 3-0 pentru România în minutul 63, atunci când Daniel Niculae a primit o pasă de la Dică şi a marcat.

Albania a redus din diferenţă în minutul 64, prin Kapllani, după o greşeală a lui Gabriel Tamaş.

Daniel Niculae a marcat din nou, pentru 4-1, în minutul 66, din trei metri, după o pasă de la Gigel Bucur.

În minutul 68, Raţ a fost faultat în interiorul careului, arbitrul a acordat penali, lovitura de departajare fiind transformată de Ciprian Marica.

Nicolae Dică a marcat din nou în minutul 70, din penalti, după ce Marica a fost faultat în careu, fază la care Dede a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Şi la primul şi la al doilea penalti, suporterii au scandat numele lui Bogdan Lobonţ, dorind ca portarul de la Dinamo să execute loviturile de departajare.

România: 1. Lobonţ - 2. Ogăraru, 4. Tamaş (14. Marius Constantin '78), 15. D. Goian, 3. Raţ - 10. Fl. Petre (17. G. Bucur '64), 13. Mărgăritescu, 11. Cociş - 20. N. Dică, 21. Niculae - 9. Marica (7.Mazilu '74). Selecţioner: Victor Piţurcă

Albanmia: 1. Beqaj - 3. Lila, 28. Dede, 24. Curri, 21. Vangjeli (9. Kapllani '40) - 10. K. Duro (19. Hyka '78), 14. Lala, 29. Bulku, 23. Haxhi - 22. Bogdani (15. Bakaj '83), 13. Skela. Selecţioner: Otto Barici.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Croaţia, avându-l la centru de Edo Trivkovici. El a fost ajutat la cele două tuşe de arbitrii asistenţi Zeljko Novosel şi Robertino Dujela, iar rezervă a fost Drazenko Kovacici.

UEFA i-a delegat ca observatori pe Roland Beck (Liechtenstein) şi Ellert Schram (Islanda).

Cartonaşe galbene: Marica '30 / Curri '30, '61; Dede '47, '70

Cartonaşe roşii: Curri '61, Dede '70

Înainte de meci, dar şi la pauză, campionul mondial la box, Lucian Bute, a fost în vestiarul tricolorilor.

România nu a putut conta pe serviciile lui Adrian Mutu, Cristian Chivu şi Bănel Nicoliţă, toţi accidentaţi.

La intrarea în teren, jucătorii au fost primiţi cu confetti, în trei culori: roşu, galben şi albastru.

După intonarea imnului, jucătorii români au aruncat în tribune mingi de joc şi tricouri cu semnăturile lor.

Meciul România - Albania a fost ultimul disputat pe Stadionul Naţional din Complexul Sportiv Lia Manoliu, arena urmând să fie demolată.

La partidă au fost prezenţi, printre alţii, Principesa Margareta şi Principele Radu, actorul Marcel Iureş, acţionarul FC Dinamo, Vasile Turcu, directorul tehnic al FC Rapid, Nicolae Manea, preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, dar şi oficialii FRF Sandu,Lupescu, Prunea.

La partidă au asistat aproximativ 27.000 de spectatori.

Finanţatorul stelist Gigi Becali a fost şoferul impresarului Ioan Becali, în maşina fostului preşedintele de la FC Dinamo mai luând loc Gigi Neţoiu şi Victor Becali.

O parte din suporterii prezenţi la peluză a proferat injurii la adresa preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, şi a scandat: "La puşcărie", "Mitică la puşcărie".

De asemenea, toţi suporterii au scandat numele lui Nicolae Dobrin.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului România învinge Albania, scor 6-1, şi încheie pe locul întâi grupa G a preliminariilor CE-2008.
 | Nota curentă: 3.0 din 1 vot
România învinge Albania, scor 6-1, şi încheie pe locul întâi grupa G a preliminariilor CE-20083.051