luni, 26 nov 2007 - Anul XII, nr. 282 (3653)

Steaua - Dinamo, mult fum puţin fotbal

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Dinamo, în derbiul etapei a XVI-a a Ligii I.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Neaga, în minutul 67, aflat la prima sa reuşită pentru Steaua în acest sezon. Neaga a şutat din colţul careului mic, în diagonală, învingându-l pe portarul dinamovist Bogdan Lobonţ. Imediat după marcarea golului, antrenorul secund al Stelei, Mihai Teja, a fost trimis de arbitru în tribună pentru că intrase pe teren. La partida disputată în condiţii de vizibilitate redusă din cauza ceţii au asistat 23.500 de spectatori, dintre care aproximativ 1.200 au fost fani dinamovişti. Prima repriză a fost prelungită cu opt minute, după ce a fost întreruptă de trei ori, în total aproximativ zece minute, din cauza incidentelor provocate de suporterii celor două formaţii, care au aruncat cu fumigene şi torţe în teren, vizibilitatea devenind inexistentă. Prima dată meciul a fost întrerupt pentru scurt timp în minutul 2, când arbitrul central Alexandru Deaconu a luat mingea, după ce la Peluza Nord a stadionului, unde se află galeria stelistă, au fost aprinse mai multe torţe, dintre care patru au ajuns pe teren. Meciul s-a reluat după câteva secunde, însă în minutul 7 Alexandru Deaconu a decis întreruperea jocului, deoarece la Peluza Sud, din zona unde se aflau fanii stelişti, au fost aprinse mai multe fumigene, iar fumul a ajuns pe teren, vizibilitatea devenind inexistentă în zona porţii apărate de dinamovistul Bogdan Lobonţ. După întreruperea jocului, fotbaliştii celor două echipe s-au îndreptat spre băncile de rezerve, după care au revenit la mijlocul terenului, unde au aşteptat ca fumul să se împrăştie. Arbitrul a fluierat reluarea jocului, la trei minute de la întrerupere, însă după niciun minut a fost nevoit să oprească din nou jocul, deoarece zeci de torţe au fost aprinse în peluza ocupată de galeria dinamovistă, acestea fiind aruncate pe teren şi spre Tribuna I. Vizibilitatea a devenit din nou zero pe stadion, mai ales în tribuna I şi în galeria dinamovistă. Centralul Alexandru Deaconu a fluierat reluarea partidei, la şapte minute de la a treia întrerupere. În repriza a doua, în minutul 80, suporterii dinamovişti au aruncat o torţă la marginea terenului. În minutul 89, în careul lui Zapata a fost aruncată de fanii dinamovişti o torţă care a fost aruncată apoi în afara terenului de jucătorii echipei Dinamo. Fanii dinamovişti au devastat scaunele din peluza unde au stat, puţine rămânând întregi. Incidente între suporterii stelişti şi cei dinamovişti au avut loc, cu aproape o oră înainte de începerea derbiului, în tribune, de unde fanii oaspeţilor au aruncat chiar cu torţe pe teren. Fanii dinamovişti au ocupat câteva sectoare din peluza a doua, iar între ei şi galeria stelistă, aflată în peluza sud, erau două sectoare goale. La un moment dat, fanii au început să arunce cu scaune şi cu torţe, care nu au ajuns să facă răniţi, deoarece între cele două grupuri de fani se aflau sectoarele goale, iar jandarmii au intervenit pentru a-i îndepărta pe dinamovişti de gard. Au fost aruncate torţe şi pe teren, dar iniţial nu au ajuns pe suprafaţa de joc, ci doar pe pista dintre gazon şi gard. Ulterior, câteva torţe au ajuns pe teren şi au fost stinse de pompieri.

Dumitru Dragomir a vrut să întrerupă meciul

Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat, sâmbătă, că ar fi vrut ca stadionul Steaua să fie evacuat în urma incidentelor provocate în prima repriză a meciului Steaua - Dinamo de suporteri, pe care i-a calificat drept "terorişti". "Aceştia nu sunt suporteri, sunt terorişti. Ce s-a întâmplat azi trebuie băgat la terorism. Am vorbit cu Mircea Sandu (n.r. - preşedintele FRF) la telefon, pentru că am vrut să golim stadionul, dar sunt om politic şi mi-am dat seama de consecinţe. De când sunt în fobal, nu am văzut aşa ceva", a spus Dragomir.

Lăcătuş visează la titlu

Tehnicianul echipei Steaua, Marius Lăcătuş, a declarat că este pentru el primul succes ca antrenor în faţa echipei Dinamo şi unul important, care nu poate fi pus la îndoială. "Victorie meritată după un joc destul de bun, jucătorii au demonstrat că atunci când îşi doresc se concentrează, pot juca la un nivel destul de ridicat. Am avut ocazii, nimeni nu poate pune la îndoială victoria Stelei. Ne doream să înscriem mai mult dar important e că am câştigat. Sper să avem continuitate şi să ajungem până la finalul anului cel puţin pe podium. E prima victorie ca antrenor în faţa lui Dinamo şi e un succes important. Felicit jucătorii, ei sunt actorii principali. Au arătat că pot forma un grup puternic indiferent de adversar", a spus Lăcătuş. Acesta a precizat că Steaua vrea să se implice direct în lupta pentru titlu şi victoria de sâmbătă o ajută.

Steliştii, fără primă până la finalul campionatului

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, sâmbătă seară, într-o emisiune televizată, că şi banii prea mulţi din primele consistente i-au destabilizat pe jucători şi i-au făcut să nu mai abordeze cu aceeaşi ambiţie meciurile. "Pentru ce să aibă primă dacă au bătut pe Dinamo? Nicio primă. N-au ei nevoie de o primă de 5.000 sau 7.000. Vor avea la sfârşitul campionatului, când vor câştiga titlul sau vor fi pe locul doi, să intre în Liga Campionilor. Să repare întâi ce au stricat, apoi o să înceapă să ia banii, că probabil şi banii i-au destabilizat. Dacă au luat 100.000 primă, nu-i mai interesează meciurile de campionat şi prime de 2.000-3.000. «Nu luaţi niciun ban dacă bateţi pe Dinamo», le-am zis. «Cum, nea Gigi?» «Uite-aşa!» Dacă nu câştigam, ne luam adio de la titlu. Sunt foarte mulţumit de jocul echipei, au jucat cu dăruire şi angajament, nu le-au dat nicio şansă dinamoviştilor", a spus Becali la Fanatik.

CFR Cluj a smuls un egal nemeritat la Bistriţa

Formaţia CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-2), partida disputată, sâmbătă, în deplasare, în compania echipei Gloria Bistriţa, şi a rămas neînvinsă în Liga I. Gloria Bistriţa a deschis scorul în minutul 26, prin Octavian Abrudan, care a profitat de o greşeală a portarului Nuno Claro, după ce acesta a respins în faţă mingea după un şut din lovitură liberă. Două minute mai târziu, gazdele au înscris din nou, după o altă greşeală a portarului oaspeţilor, prost plasat. Răzvan Dobre a trimis mingea în poartă după ce a fost lansat cu o pasă de la mijlocul terenului şi Culio l-a pierdut din marcaj. În minutul 32, CFR Cluj a redus din diferenţă prin Christian Fabbiani, care a trimis mingea în poartă cu o lovitură cu capul. Centralul Cristian Balaj a dictat penalti pentru oaspeţi în minutul 45, la o fază la care a considerat că Fabbiani a fost faultat în atac, decizie contestată de jucătorii bistriţeni. Penaltiul a fost executat de Cadu, care a adus egalarea pentru oaspeţi.

Andone crede că meciul trebuia amânat

Antrenorul formaţiei CFR Cluj, Ioan Andone, a declarat că ceea ce a dezavantajat echipa sa a fost starea terenului de joc şi a precizat că meciul trebuia amânat. "Rezultatul este corect la ceea ce am întâlnit azi. Oricum, n-a fost o partidă bună. A fost foarte bună din partea Bistriţei din cauza terenului impracticabil. Cred că şi terenul şi faptul că noi am venit prea relaxaţi au stat la baza acestui rezultat, dar am dat dovadă de mare tărie şi caracter că am putut să întoarcem de la 2-0, că şi la 2-0 a avut o ocazie uriaşă Bistriţa pentru 3-0 şi atunci meciul era încheiat pentru noi. Per ansamblu, rezultatul este echitabil, la numărul ocaziilor de gol, la dominare", a spus Andone. Întrebat cum comentează arbitrajul, antrenorul clujenilor a replicat: "N-am ce comenta. La terenul acesta, dacă mai alunecă unul.... Aşa poţi să zici că la primul gol n-a fost fault, aiurea. Nu trebuia să iei golul. Nu se respinge mingea în faţă. A fost un şut destul de bun şi mingea normal o respingi în lateral şi trebuiau şi fundaşi să urmărească mingea. Dar pe terenul acesta nu poţi să zici că a fost greşeală decisivă. E important că am revenit de la 2-0 că puteam să nu mai revenim".

Sabău, îngăduitor cu arbitrul Balaj

Antrenorul formaţiei Gloria Bistriţa, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, sâmbătă, după remiza cu CFR Cluj, că echipa sa a avut mai multe ocazii şi merita să câştige meciul cu liderul actual al Ligii I. "E un punct important cu o echipă foarte bună, dar punctul meu de vedere este că astăzi am fi meritat să câştigăm. Nu ştiu dacă am jucat mai bine, dar ne-am creat mult mai multe ocazii decât ei", a spus Sabău.

Tehnicianul a contestat penaltiul acordat de centralul Cristian Balaj, în urma căruia CFR Cluj a egalat. "Eu cred că Cristi a fost păcălit de Fabbiani. Nu pot să-l acuz de rea intenţie fiindcă totuşi am o părere foarte bună despre el, o să analizeze specialiştii, dar ori a fost un unghi din care n-a văzut bine, ori s-a lăsat păcălit pentru că nu a fost 11 metri. E punctul meu de vedere, dar pot să greşesc", a spus Sabău.

Gigi Becali sună adunarea împotriva CFR-ului

Gigi Becali a afirmat că trebuie făcut ceva în privinţa faptului că CFR Cluj este favorizată de arbitri. "Mă deranjează arbitrajul CFR-ului la Bistriţa. Viciere de rezultat. Nu mi-a fost dat aşa ceva. Înseamnă că arbitrul abia aştepta să cadă unul de la CFR pe jos, e deja un semnal de alarmă", a spus Becali, care a declarat că a discutat cu conducătorii principalilor cluburi din Liga I, care sunt supăraţi după ultimele evenimente şi că soluţia o reprezintă arbitri străini. El a adăugat că va exista, probabil, o întâlnire în curând între conducători pentru a rezolva problema arbitrajului. Preşedintele CFR Cluj, Iuliu Mureşan, a reacţionat la acuze, precizând că arbitrul Cristian Balaj nu a greşit cu intenţie pentru a ajuta echipa sa. "Jucăm un fotbal consistent, suntem puternici, sunt greşeli şi împotriva noastră. Acum poate a greşit Balaj, aşa cum au greşit şi alţii altădată în favoarea altora. Sunt arbitri precum Tudor sau Balaj care sigur nu iau bani. Ştiu asta şi Zotta şi Argăseală, poate pe vremea lor se luau bani de către arbitri, acum nu se iau. Poate Cooperativa este făcută de cei de la Bucureşti", a spus el.

Antrenorul formaţiei clujene, Ioan Andone, a respins şi el acuzele venite dinspre Steaua şi Rapid, adăugând că preşedintele CA al grupării din Bulevardul Ghencea, Valeriu Argăseală, care a acuzat dur faptul că echipa clujeană ar fi ajutată sistematic de arbitri, nu a reprezentat mai nimic în arbitrajul românesc şi i-a recomandat să tacă. "Sunt disperaţi că nu pot să ne ajungă. Să se uite în ograda lor şi să ne lase pe noi în pace", a comentat Andone.

UTA a furnizat surpriza etapei învingând Rapidul

Surpriza etapei a fost, fără îndoială, înfrângerea Rapidului, la Arad. Codaşa UTA venea după un şir interminabil de meciuri fără victorie. Elevii lui Marin Barbu au spart gheaţa chiar în faţa giuleştenilor, impunându-se cu scorul de 1-0 (0-0). În celelalte meciuri jucate până la închiderea ediţiei s-au înregistrat rezultatele:

Universitatea Craiova - Gloria Buzău 3-1

„U” Cluj - Poli Iaşi 1-1

FC Vaslui - Unirea Urziceni 1-1

Oţelul Galaţi - Farul Constanţa 2-0