luni, 26 nov 2007 - Anul XII, nr. 282 (3653)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,971 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5892 lei

Remiză la Bacău după un final de infarct

Ieri, în cea de-a zecea etapă din Liga Naţională de Handbal, CS Universitatea Suceava a reuşit să termine la egalitate meciul de pe terenul Ştiinţei Bacău, scor final 25 – 25. Universitarii au început foarte bine acest meci, reuşind să se distanţeze la trei goluri, în minutul 11, scor 3 – 6 şi mai apoi la şase goluri în minutul 22, scor 6 – 12, un rol important avându-l portarul Pralea, cel care a închis foarte bine poarta Universităţii. Gazdele au reuşit să recupereze din handicap, astfel că la pauză, elevii lui Petru Ghervan şi Leonard Bibirig au intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 11 – 14. În primele 10 minute din repriza secundă, băcăuanii au evoluat mai bine decât în prima parte şi au reuşit să egaleze la 17. Jocul bun al gazdelor s-a concretizat şi pe tabelă după ce au marcat de patru ori fără să primească gol, scor 23 – 19. Din minutul 50 şi până în 54, studenţii revin în joc ajutaţi şi de intervenţiile lui Iulian Andrei şi punctează de patru ori consecutiv, preluând din nou conducerea, scor 23 – 24. Cu 15 secunde înainte de final, la scorul de 25 – 25, oaspeţii au atacul şi aruncă din extremă, dar portarul Iulian Andrei reuşeşte să atingă mingea şi s-o devieze în bară. Sucevenii pleacă pe contraatac şi mingea ajunge la Brădăţan, dar suceveanul este tras de tricou de pe banca gazdelor, chiar de antrenorul jucător al Bacăului, Gabriel Armanu. Din păcate arbitrii întâlnirii fluieră finalul meciului şi nu acordă băcăuanului cartonaş roşu şi 7 metri pentru Universitatea Suceava. După un meci cu un final incandescent, universitarii au obţinut un punct preţios la Bacău, cu ajutorul căruia îşi păstrează poziţia a cincea, la două puncte distanţă de următoarea clasată, HCM Constanţa. „Printr-o mobilizare foarte bună am reuşit să controlăm categoric repriza întâi, aici un rol foarte important avându-l apărarea şi portarul Pralea. A fost un meci de mare luptă, de o bună factură tehnică în urma căruia ne menţinem în continuare în lupta pentru un loc în primele şase echipe. Mulţumim celor peste 100 de suporteri suceveni care au fost prezenţi în sală şi ne-au încurajat mai ales pe final, atunci când aveam nevoie. Urmează o perioadă cu un ritm infernal, cu trei meciuri într-o săptămână şi o deplasare foarte obositoare la Reşiţa”, a declarat la final antrenorul Petru Ghervan. În etapa viitoare, studenţii vor juca pe teren propriu în compania ultimei clasate, Romvag Caracal.

11.       CS Univ. Poli. Timişoara             9  3  0  6  216 – 223    6

12.       Uztel Ploieşti                               9  2  0  7  219 – 251    4

13.       Energ. Pandurii Tg. Jiu  10  2  0  8  260 – 294    4

14.       Romvag Caracal                         9  0  0  9  213 – 259    0

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Remiză la Bacău după un final de infarct.
 Vizualizări articol: 558 |