Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Dureros

Steaua, bătută măr de coşmarul Rosenborg. Rădoi şi-a dat demisia

Campioana României, Steaua Bucureşti, a pierdut cu 0-3 pe teren propriu în fața lui Rosenborg, în turul play-off-ului pentru accederea în grupele Europa League, iar colac peste pupăză ieri după-amiază antrenorul Mirel Rădoi şi-a anunţat demisia.

Steaua a avut un joc mai clar în prima repriză și prima ocazie a apărut încă din al doilea minut de joc, când Chipciu a trimis slab cu capul, în brațele portarului Hansen, după o centrare superbă a lui Guilherme, respinsă neconvingător de un fundaș al oaspeților.

Sub privirile antrenorului Mirel Rădoi, aflat în tribună ca urmare a deciziei UEFA de a-i interzice prezenţa pe banca tehnică, jucătorii Stelei au continuat să preseze la poarta nordicilor. Filip a șutat periculos din afara careului, dar Hansen a scos în corner (24), Tade a primit la limita offside-ului, dar șutul său puternic a trecut la foarte mică distanță de poartă (29), portarul a scos o minge trimisă spectaculos de Muniru (31), apoi Adi Popa nu a prins ținta cu un șut înșelător. Rosenborg, fără șut pe poartă în prima repriză, a amenințat doar la semi-ocaziile lui Helland (7), Soderlund (15), Midtsjo (36) Mikkelsen (24, 44).

Accidentat la coapsa stângă în finalul primei reprize, algerianul Hamroun nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit la pauză cu Nicușor Stanciu.

Steaua a continuat să atace şi în debutul reprizei a doua, însă cei care au marcat au fost oaspeţii, care au punctat de două ori în decurs de 6 minute, prin Mikkelsen (61) şi Helland (67), la primele șuturi pe poartă. Între goluri, Chipciu a trimis în bară, la una dintre cele mai mari ocazii ale Stelei. Rosenborg a înscris pentru a treia oară în prelungirile partidei, prin căpitanul Mike Jensen (90+3), care a stabilit rezultatul final: 0-3.

După ce a declarat iar că e dispus să vândă Steaua, finanțatorul echipei campioane a întocmit și lista jucătorilor pe care vrea să-i vândă, pentru a face profitul care nu se întrezărește din cupele europene în acest sezon.

„Singurul pe care îl pot vinde e Stanciu. Pe Popa am cerut două milioane, dar nu dă nimeni nici un milion. Pe Chipciu, iei 3-4 milioane, dai 1 milion la Brașov. Am avut ofertă 3 milioane pe Varela, nu am vrut să îl dau și până la urmă cred că-l dau. Am făcut eu o greșeală, am mers pe jucători români, mi-am încălcat principiile și uite că nu am făcut bine”, a declarat Gigi Becali la sport.ro, imediat după meci.

Finul Mirel Rădoi, bilanţ dezastruos la Steaua

Deşi imediat după umilinţa de joi seară a anunţat că nu va pleca de la campioana României, în cursul zilei de vineri Mirel Rădoi a demisionat.

Tehnicianul era decis să plece încă de la sfârşitul meciului cu Rosenborg, însă nu a vrut să ia decizia la cald. Ieri, Rădoi a fost la antrenamentul echipei şi i-a anunţat pe jucători că pleacă. În ciuda insistenţelor fotbaliştilor, antrenorul a rămas ferm pe poziţii. Rădoi a plecat de la stadion, urmând să înştiinţeze şi conducerea de decizia luată.

Patronul Gigi Becali, cel care a insistat ca Rădoi să nu plece, a afirmat că încă nu a reuşit să vorbească la telefonul cu finul său, deoarece acesta nu răspunde.

„M-a sunat Mache că Mirel a anunţat în vestiar că demisionează. Nu ştiu ce să fac...că nu-mi răspunde la telefon. Nu îl las. Dar nu pot vorbi cu el să-l întorc, că nu îmi răspunde. Aştept si eu", a spus Gigi Becali, la sport.ro.

Mirel Rădoi a pregătit-o pe Steaua în 13 partide oficiale, din care a câștigat doar trei, a pierdut cinci, remizând în alte cinci. Primul său meci oficial a fost în Supercupă, cu ASA Târgu Mureș, pe care l-a pierdut cu 0-1. Finul lui Gigi Becali nu a reușit să câștige nicio partidă acasă.

Singurele trei victorii au venit în campionat (3-0 cu Pandurii, 1-0 cu Botoșani, ambele în deplasare) și în meciul tur cu Trencin, din preliminariile UEFA Champions League (2-0 în deplasare).

Încă de la numire, Mirel Rădoi a fost un antrenor contestat. Faptul că nu are Bacalaureatul promovat l-a împiedicat pe fostul căpitan al Stelei să-și poată lua licența PRO. Din acest motiv, oficial, Rădoi a ocupat funcția de ”director sportiv” la Steaua, în timp ce în acte, ”principal” era Massimo Pedrazzini.

Dacă în campionat funcția oficială nu l-a împiedicat să antreneze, în Europa Rădoi a intrat în atenția UEFA, care l-a suspendat și l-a amendat cu 50.000 de euro, bani pe care i-a plătit din buzunarul său.

După egalul cu ASA Târgu Mureș, 1-1, din campionat, Gigi Becali l-a acuzat public pe finul său că este principalul vinovat de jocul și lipsa de rezultate de la Steaua. Cu toate acestea, patronul roș-albaștrilor și-a reiterat sprijinul pentru Rădoi și a declarat că l-a pus pe finul său să-i promită că nu-și va da demisia chiar dacă suporterii i-o vor cere.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua, bătută măr de coşmarul Rosenborg. Rădoi şi-a dat demisia.
 Vizualizări articol: 1407 |