luni, 15 aug 2011 - Anul XVI, nr. 191 (4789)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9759 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Rapid, victorie chinuită cu nou promovata Petrolul

Formaţia Rapid Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Petrolul Ploieşti, într-un meci disputat la Buzău în etapa a III-a a Ligii I.

Pancu a adus victoria Rapidului, în minutul 87, reluând în poartă din lateral stânga, de la aproximativ 10 metri. La meci au asistat aproximativ 10.000 de spectatori.

Tehnicianul echipei Rapid, Răzvan Lucescu, a declarat că victoria din meciul cu Petrolul Ploieşti a fost meritată, elevii săi dominând jocul.

"A fost un meci foarte disputat, tensionat, cu agresivitate de ambele părţi, în faţa unei echipe care a arătat că e capabilă de orice rezultat. Am obţinut o victorie meritată. Rapid a controlat jocul, dar n-a marcat, însă am avut răbdare, am cerut la pauză în vestiar să fie convingere şi determinare până în ultima secundă. Nu au jucat Herea şi Bozovici pentru că au fost plecaţi şi erau obosiţi şi am decis să trimit echipa mai proaspătă", a spus Lucescu.

Răzvan Lucescu l-a lăudat pe autorul unicului gol al partidei, Daniel Pancu: "Pancu este un jucător de care avem mare nevoie, trăieşte o a doua tinereţe, dă totul pentru echipă şi de asta este iubit de toată lumea".

Tehnicianul echipei Petrolul Ploieşti, Valeriu Răchită, a declarat că poate un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil în partida de pe teren propriu cu Rapid.

"Când pierzi cu 0-1 e dezamăgire mare, dar o luăm de la capăt. Avem 4 puncte după această serie infernală, puteam să avem cinci dacă eram mai atenţi. Nu pot să le reproşez ceva jucătorilor, le-am spus: «Capul sus, luni o luăm de la capăt». Îmi pare rău că nu am primit golul după o ocazie, ci după o minge greşită. Rapid e o echipă de mare valoare şi te taxează dacă greşeşti. Poate un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil", a spus Răchită.

Vasluiul, prima victorie din acest sezon

Echipa FC Vaslui a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a III-a a Ligii I.

0-1: Adailton a centrat din partea dreaptă şi Wesley a înscris cu o lovitură de cap de la 8 metri.

0-2: Adailton l-a lansat în adâncime pe Bălace şi acesta a înscris cu un şut de la 9 metri la colţul scurt.

0-3: Adailton a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu şi Zmeu a înscris cu o lovitură de cap din 5 metri.

La partida de la Chiajna au asistat aproximativ 1.500 de spectatori, dintre care 150 de fani vasluieni.

Tehnicianul Concordiei Chiajna, Laurenţiu Diniţă, a fost eliminat în minutul 60 pentru proteste.

Antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat că era normal ca jucătorilor săi să le fie greu, dar a menţionat că primul gol a schimbat datele jocului.

"Era normal să ne fie greu, dar asta până am înscris primul gol. În fiecare meci am ratat multe ocazii, dar e bine că am început să înscriem. Astăzi «a picat» şi Wesley şi nu cred că va evolua în partida de joi cu Sparta Praga. Vom vedea mâine (n.r. - duminică). Sper ca Vasluiul să fie peste linie şi să se califice. Sunt optimist, pentru că echipa joacă bine şi se vede şi pe jucători că vor să se califice", a spus Hizo.

Dinamo, punctaj maxim după trei etape

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a III-a a Ligii I.

În minutul 11, Cătălin Munteanu a ratat o lovitură de pedeapsă dictată pentru un fault comis de Chiricheş asupra lui Torje.

1-0: Marius Niculae a fost lansat în adâncime, a centrat în mijlocul careului şi Dănciulescu a înscris cu latul din 6 metri.

2-0: Marius Niculae a transformat penaltiul obţinut de Torje după un fault al lui Vlad.

Partida din Şoseaua Ştefan cel Mare s-a disputat fără spectatori, după ce fanii dinamovişti au aruncat două fumigene în teren la partida din prima etapă cu FCM Târgu Mureş. A doua fumigenă a fost aproape să-l lovească pe observatorul partidei, Romeo Pascu.

Antrenorul echipei Dinamo Bucureşti, Liviu Ciobotariu, a declarat că îi dedică acest succes administratorului delegat Cornel Dinu, care a fost operat timp de nouă ore.

"Sunt bucuros pentru victorie, deoarece ne menţine pe primul loc. Felicit echipa pentru dăruirea din joc. Am început mai slab, dar am recuperat pe parcurs. În partea a doua am reuşit să jucăm numai în jumătatea adversă şi am marcat şi două goluri. E foarte important să rămânem cu picioarele pe pământ şi să încercăm să avem continuitate. Atmosfera pe stadion a fost tristă. Ne dorim ca la meciul următor să vină suporterii la stadion, pentru că avem nevoie de ei. Vrem să-i dedicăm această victorie lui Cornel Dinu. După operaţia de nouă ore de ieri (n.r. - vineri) sigur îi facem o bucurie cu această victorie. Săptămâna viitoare vom merge cu toţii să-l vizităm. Ne dorim să-i facem o bucurie şi cu o calificare în grupele Ligii Europa", a spus Ciobotariu.

Tehnicianul dinamovist a afirmat că unul dintre obiectivele echipei sale a fost acela de a nu primi gol. "Alexe e accidentat şi probabil luni sau marţi vom lua o hotărâre în aceea ce-l priveşte, pentru că a jucat cu dureri şi randamentul său nu a fost foarte bun. Pulhac va intra de luni în programul echipei. Dorel Stoica a avut o evoluţie bună, a intrat bine în joc, se vede că e un fotbalist cu experienţă. Important e că toată echipa a jucat bine, că atacanţii au un apetit bun şi că nu am primit gol până acum în campionat, dar trebuie să fim conştienţi că e abia începutul. Unul din obiectivele noastre era să nu primim goluri şi am reuşit", a precizat Ciobotariu.

Gaz Metan a dat lovitura la Cluj

Formaţia Gaz Metan Mediaş a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa CFR Cluj. Ciprian Petre a deschis scorul în minutul 39, cu o lovitură liberă de la 40 de metri lateral stânga, la care mingea l-a păcălit pe portarul Nuno Claro, mascat de Markovici.

În minutul 53, la o centrare a lui Petre din banda stângă, Markovici a trimis mingea în poartă cu capul. La pauză, jucătorii echipei CFR Cluj au fost huiduiţi de public la intrarea la cabine, la fel ca şi centralul Marius Avram. De asemenea, portarul echipei CFR Cluj, Nuno Claro, a fost huiduit de spectatori în repriza a doua, fanii scandând numele rezervei Mihai Mincă. La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rapid, victorie chinuită cu nou promovata Petrolul.
 Vizualizări articol: 512 |