sâmbătă, 11 dec 2010 - Anul XV, nr. 292 (4583)

CE

Naţionala de handbal feminin a României a pierdut meciul cu Danemarca

Reprezentativa de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, în grupa A preliminară a Campionatului European din Danemarca şi Norvegia, scor 25-22 (14-15), de selecţionata daneză.

Debutul meciului a fost neplăcut pentru tricolore din două motive: jocul propriu, mai timorat (3-6, min. 9), dar şi huiduielile celor peste 5000 de fani danezi, care au trecut peste toate regulile de fair-play. Echipa României a intrat greu în meci, cu o viteză inferioară adversarelor, care au surprins şi prin motivaţia puternică. După 11 minute, doar Fiera şi Neagu reuşiseră să marcheze, jocul cu extremele fiind aproape inexistent, la fel ca şi cu pivotul (5-6). Vărzaru a marcat prima aruncare de la 7 metri, un minut mai târziu, aducând egalarea, 6-6, iar din acel moment s-a instalat echilibrul (9-9, min. 18). Apărarea României a început să fie mai mobilă şi agresivă, iar în atac Cristina Neagu a reuşit să aducă avantajul pentru prima dată, 10-9 (min. 20). Cu 7 minute înaintea pauzei, fetele lui Radu Voina s-au detaşat la 13-10, după reuşitele lui Stanca şi Neagu, antrenorul Jan Pytlick fiind obligat să ceară time-out. Danezele s-au apropiat la 15-14 (min. 28), moment în care Radu Voina a cerut la rândul său time-out, încercând să-şi trezească jucătoarele. La următoarea fază, Pytlick a primit cartonaş galben, pentru proteste la adresa arbitrajului duetului francez Bonaventura, scorul pauzei rămânând neschimbat, 15-14, după trei ratări consecutive ale României.

Nordicele au egalat după trei minute de la reluarea partidei, 15-15, graţie unui contraatac al lui Kievsgaard, dar două goluri ale Cristinei Neagu au anulat "visurile" adverse, 17-15 (min. 36). Danemarca a ripostat însă rapid, 17-17, profitând de ratările fetelor noastre, care s-au văzut şi depăşite, 17-19 (min. 43), pe fondul unui joc plin de greşeli, şi o grabă inexplicabilă la finalizare. România a traversat momente de coşmar, în care nu i-a ieşit nimic, a pierdut mingi preţioase, de care adversarele au profitat cu rapiditate şi precizie, 17-22 (min. 47). Rar a fost văzut antrenorul Radu Voina să ţipe la jucătoarele sale, dar după ce acestea rataseră 12 minute la rând a fost nevoit să ridice şi tonul, la time-out-ul cerut. Din tribune, huiduielile fanilor danezi nu s-au oprit niciun minut pe atacul nostru, Neagu reuşind totuşi să întrerupă seria de 13 minute fără gol, 18-23.

Ultimele zece minute ale meciului au fost dramatice, 20-24 (min. 52). Portarul Talida Tolnai a fost lovită direct în figură la o aruncare de la 7 metri, iar la faza următoare Elisei-Ardean a redus diferenţa, 21-24 (min. 54). Danezele au ratat două atacuri, dar România nu şi-a mai găsit ritmul, demoralizată clar de atmosfera negativă din sală, dar şi de nereuşitele proprii. Scor final, 25-22.

Marcatoare:

România - Neagu 8 goluri, Vărzaru 4, Stanca 3, Fiera 3, Geiger 2, Şoit 1, Elisei-Ardean 1.

Danemarca - Norgaard 7 goluri, Jorgensen 4, Moller 3, Skov 3, Kviesgaard 3, Thorsgaard 2, Troelsen 2, Melgaard 1.

Echipa României a debutat la CE, cu o victorie, 30-26, în meciul cu Spania, urmând a întâlni astăzi reprezentativa Serbiei, în timp ce Danemarca va juca în compania Spaniei. În grupa B sunt programate, tot astăzi, partidele Rusia-Islanda şi Muntenegru-Croaţia.

Voina: Nu am fost consecvenţi cât ar fi trebuit

Antrenorul naţionalei de handbal feminin a României, Radu Voina, a declarat ieri, că oricât de dureroasă este înfrângerea cu Danemarca din seara precedentă, trebuie uitată pe moment şi concentrarea trebuie să fie maximă pentru meciul cu Serbia, de sâmbătă.

"Am fi vrut cu toţii să fie bine la meciul cu Danemarca, am făcut tot ce am putut, dar nu am dat dovadă de aceeaşi consecvenţă, nu cât ar fi trebuit. Acum trebuie lăsat totul deoparte, trebuie uitat pentru moment acest meci şi să privim către cel cu Serbia, de sâmbătă. Asta e situaţia, ne-am făcut viaţa grea şi tot noi trebuie să ne revenim ", a declarat antrenorul Radu Voina.

Voina a făcut referiri şi la huiduielile de care a avut parte echipa României, încă de la prezentarea oficială, la meciul cu Danemarca de joi seara (scor 22-25). "Nu am auzit niciodată astfel de manifestări, la nici un meci care implica publicul danez. A fost prima dată când am auzit felul în care a fost incitat publicul danez să huiduie. Şi-au luat toate măsurile ca să irite, să enerveze şi, nu vreau să comentez arbitrajul, dar atmosfera din sală s-a potrivit foarte bine cu felul în care am fost arbitraţi".

Radu Voina a mai spus că jucătoarele, oricât ar fi de supărate, trebuie să-şi revină înaintea meciului de astăzi, cu Serbia.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Naţionala de handbal feminin a României a pierdut meciul cu Danemarca.
 Vizualizări articol: 505 |