luni, 25 oct 2010 - Anul XV, nr. 251 (4542)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Vasluiul se apropie de plutonul fruntaş

Echipa Universitatea Craiova a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), de formaţia FC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa a XII-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Golul vasluienilor a fost reuşit, în minutul 42, de Yero Bello, care a scăpat singur după o pasă primită de la Adailton şi l-a învins pe Stanca din aproximativ 6 metri.

În minutul 90+1, arbitrul Cristian Balaj a acordat lovitură de la 11 metri formaţiei Universitatea Craiova, după ce Rivas l-a faultat în careu pe Dina. Portarul echipei FC Vaslui, Kuciak, care a avut numeroase intervenţii în repriza a doua, a apărat penaltiul executat de Prepeliţă.

La meciul disputat pe arena "Ion Oblemenco" au asistat 25.000 de spectatori, organizatorii anunţând că s-au vândut toate biletele pentru acest meci. Echipa FC Vaslui a fost susţinută de aproximativ 25 de fani.

Cu aproximativ o jumătate de oră înaintea meciului, la staţia de amplificare a stadionului a vorbit solistul trupei Iris, Cristi Minculescu, care a fost aplaudat de suporteri. Trupa Iris a modificat ora de desfăşurare a concertului programat, în această seară, la Craiova, deoarece coincidea cu cea a meciului de pe Oblemenco.

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Eugen Neagoe, a declarat că formaţia olteană nu merita să piardă meciul cu FC Vaslui, apreciind că fotbalul este dur şi nedrept în unele momente.

"Vreau să mulţumim suporterilor pentru modul în care ne-au încurajat. Îmi pare nespus de rău că nu le-am putut oferi victoria, fotbalul este foarte dur în unele momente. Am început jocul mai timoraţi, mai crispaţi, dar pe parcursul întâlnirii am avut momente bune de joc, iar repriza a doua a fost la discreţia noastră. Am dominat adversarul, ne-am creat multe ocazii, cred în număr de zece. Am avut bară, penalti, nici din penalti nu am reuşit să marcăm. Fotbalul este nedrept şi nu meritam să pierdem în această seară", a spus Neagoe în conferinţa de presă de după meci.

Antrenorul Viorel Hizo a declarat că echipa FC Vaslui a câştigat cu şansă meciul cu Universitatea Craiova.

"A fost un joc greu, ne-am aşteptat la acest joc. Au fost două reprize diferite, una a noastră, una a lor. Am reuşit să câştigăm, dar şi cu şansă în ultima fază. La acea lovitură, Craiova putea să înscrie, dar şi şansa face parte din joc. După aspectul jocului, rezultatul este echitabil, puteam avea şi noi 2-0. Noi am tăcut toată săptămâna, spre deosebire de alţii. Este specific acestei zone să facă gălăgie înaintea unui meci important. Jucătorii mei sunt maturi ca să sperie de atmosfera din tribune, suporterii sunt în tribună, nu pe teren", a spus Hizo în conferinţa de presă de după meci.

Oţelul ia viteză

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I

0-1: Paraschiv a deschis scorul după o pasă de la Antal în careu, reluând cu poarta goală.

0-2: Acelaşi Paraschiv a stabilit scorul final al partidei, cu un şut din 5 metri. La meci au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.

Dinamo şi-a revenit

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Gloria Bistriţa.

Dinamo a deschis scorul, în minutul 15, prin Ionel Dănciulescu, care a înscris din câţiva metri, după un şut al lui Adrian Cristea respins de Frăsinescu.

Dinamo stabileşte scorul final, scor 0-2, în minutul 90, când noul intrat pe teren, Andrei Cristea, a înscris cu un şut din 6 metri, după o pasă primită de la Liviu Ganea.

La meciul disputat pe stadionul "Gloria" din Bistriţa au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, printre care s-au aflat 200 de suporteri dinamovişti, care au afişat un banner cu mesajul: "Fericiţi după derbi, vrem să rămânem aşa".

Zicu mai salvează un punct pentru Timişoara

Formaţia FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2), partida disputată, vineri, pe teren propriu, cu echipa Universitatea Cluj, în etapa a XII-a a Ligii I.

1-0: Axente a înscris primul gol al partidei, reluând în poartă din 6 metri, la o centrare a lui Zicu.

1-1: Szilagyi a egalat cu o reluare în plasă de la aproximativ 7 metri.

1-2: Machado şi-a adus echipa în avantaj cu un şut din 15 metri, în urma unei faze fixe.

2-2: Zicu a restabilit egalitatea cu un şut la colţul lung, din apropierea porţii, după o centrare a lui Helder.

Universitatea Cluj a rămas în inferioritate numerică, în minutul 87, când a fost eliminat Delgado, după o altercaţie între jucători.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri şi sâmbătă, în etapa a XII-a a Ligii I:

Victoria Brăneşti - FC Braşov 1-1

FC Timişoara - Universitatea Cluj 2-2

Gloria Bistriţa - Dinamo Bucureşti 0-2

Gaz Metan Mediaş - Oţelul Galaţi 0-2

Astra Ploieşti - FCM Târgu Mureş 0-0

Universitatea Craiova - FC Vaslui 0-1

Sportul Studenţesc - Rapid 0-2