Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Handbal - Liga Campionilor

Fetele de la Oltchim au pierdut finala, dar merită felicitate

Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a ratat câştigarea Ligii Campionilor, după ce a pierdut şi meciul retur al finalei cu Viborg, scor 31-32 (15-16), danezele impunându-se şi în tur, scor 28-21.

Într-o atmosferă emoţionantă creată de cei peste 5500 de fani prezenţi în tribune, Oltchim a început decisă lupta pentru trofeul Ligii Campionilor, care "pândea" de pe o masă din vecinătatea terenului, dar rezultatul din minutul 60 a consfinţit succesul meritat al campioanei Europei en-titre, 31-32.

Oltchim a încheiat participarea în Liga Campionilor cu o înfrângere, iar handbalistele antrenate de Radu Voina rămân doar cu visul de a-l ridica deasupra capului, dar şi cu consolarea jucării primei finale. Totul s-a încheiat cu lacrimi, de ambele părţi, de bucurie pentru Viborg şi, din păcate, de tristeţe pentru Oltchim, prima echipă din România, care a jucat o finală de Liga Campionilor, după cea a fotbaliştilor de la Steaua Bucureşti, în 1989.

Viborg HK este deţinătoarea trofeului, pe care l-a câştigat în 2006 şi 2009. Formaţia daneză mai are un motiv de bucurie, extrema dreaptă Cristina Vărzaru, care este căpitanul naţionalei României, cucerind şi titlul de golgeter al Ligii Campionilor, cu un total de 101 goluri marcate.

Voina: „Viborg a fost echipa mai bună”

Antrenorul formaţiei Oltchim Râmnicu Vâlcea, Radu Voina, a declarat, pentru Sport.ro, că Viborg a fost echipa mai bună în finala Ligii Campionilor, însă şi formaţia sa merită onoare şi respect pentru traseul din această competiţie.

"Am dorit foarte mult să remontăm, dar cred că am şi greşit foarte mult din dorinţa de a face bine. Experienţa celor cinci finale de Champions League pe care Viborg le-a disputat şi-a spus cuvântul. Noi suntem la prima finală şi sper ca Oltchim să mai joace cât se poate de repede la acest nivel. Sunt mândru oarecum pentru că aceste fete au jucat astăzi al 16-lea meci în Champions League şi numai pronunţarea numelor echipelor pe care le-au învins le aduce mai multă onoare şi mai mult respect. Astăzi nu s-a putut mai mult pentru că echipa pe care am întâlnit-o este într-adevăr campioana Europei. Trebuie să respectăm adversarul şi să acceptăm înfrângerea, chiar dacă nu e prea plăcut. În sport, întotdeauna echipa mai bună câştigă şi astăzi Viborgul a fost echipa mai bună. În doi ani, ascensiunea Oltchimului a fost rapidă şi chiar în obiectivele pe care clubul şi le-a propus. Probabil că la anul obiectivul va fi câştigarea Champions League", a afirmat Voina.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Fetele de la Oltchim au pierdut finala, dar merită felicitate.
 Vizualizări articol: 506 |