miercuri, 24 sep 2008 - Anul XIII, nr. 225 (3906)

Fostul lider, Unirea Urziceni, înfrângere pe teren propriu

Echipa Unirea Urziceni a pierdut, luni, cu scorul de 1-2 (1-1), partida susţinută, pe teren propriu, în compania formaţiei Universitatea Craiova, contând pentru etapa a VIII-a a Ligii I, pierzând astfel prima poziţie a clasamentului.

Unirea Urziceni a deschis scorul în minutul 11 prin George Galamaz, care rămas singur cu Bornescu, în urma unui corner, a marcat din doi metri, după ce iniţial a tras în portarul formaţiei oltene.

Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 17 prin Baird, care a înscris din opt metri cu un şut puternic.

Craiova a preluat conducerea în minutul 61 prin Stoianof. Costea a pătruns pe partea dreaptă, Rose a şutat din colţul careului de şase metri în bara transversală, iar mingea ajunsă la Stoianof este împinsă în poartă cu o lovitură de cap de la cinci metri.

În minutul 77, preşedintele clubului Unirea Urziceni, Mihai Stoica, a fost trimis în tribune pentru proteste.

În minutul 90, Unirea Urziceni a avut un gol anulat eronat pe motiv de ofsaid.

Dan Petrescu acuză arbitrajul

Antrenorul echipei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, a declarat că gruparea ialomiţeană trebuia să primească o lovitură de la 11 metri, iar în minutul 90 a avut un gol anulat eronat.

"Sunt foarte supărat, ştiam că întâlnim o echipă bună cu jucători tineri şi valoroşi, care a dominat orice joc până acum, indiferent cu cine au jucat. Ştiam că vor încerca să pună stăpânire pe joc, dar noi ne-am luat măsuri şi cred că raportul ocaziilor a fost 10-2. Le-am făcut cadou două goluri, fiindcă ei nu prea au ajuns la poartă, dar cu mijloacele pe care le-au folosit îi felicit pentru victorie. Le-am spus jucătorilor la pauză că şi un egal e bun, dar nu cred că oboseala e o scuză. În Anglia jucam câte patru meciuri în şapte zile. Este urât când nu ţi se acordă două penaltiuri la Hamburg şi unul cu Craiova, iar azi ni s-a anulat şi un gol valabil. Te simţi frustrat şi crezi că totul ţi se întâmplă numai ţie", a spus Petrescu.

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Nicolo Napoli, s-a arătat încântat de rezultat. "Am reacţionat bine după neatenţia de la golul lor, am revenit şi am meritat victoria. Veneam după două meciuri în care am pierdut şi speram în succesul nostru. Am ţinut bine de minge şi ne-am făcut jocul", a completat Napoli.

Dinamo, victorie cu emoţii

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia Poli Iaşi.

Florin Bratu a deschis scorul în minutul 46, când a marcat din şase metri, după o centrarea de pe stânga a lui Marius Niculae.

Bratu a marcat din nou, din penalti, acordat în urma unui fault al lui Pleşca asupra lui Marius Niculae.

Suporterii dinamovişti prezenţi la meci au scandat injurii la adresa preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir, şi a vicepreşedintelui Vasile Turcu. Ei au afişat un banner la Peluza Nord: "Noi ne-am dezis demult de voi".

La partidă au asistat circa 3.000 de spectatori, între care 30 de fani ieşeni.

Rednic, nemulţumit de jocul echipei sale

Tehnicianul Mircea Rednic a declarat că nu este mulţumit de jocul prestat de echipa Dinamo.

"Sunt trei puncte importante, o victorie pe care ne-am dorit-o foarte mult după o săptămână grea, cu un meci slab pierdut în Cupa UEFA. Cei mai afectaţi au fost jucătorii şi s-a văzut asta în prima repriză. Şi-au revenit apoi în a doua repriză, am avut 25 de minute foarte bune şi am reuşit să înscriem acele goluri. Sigur că nu sunt mulţumit de joc. Nu sunt supărat pe jucători, dar am un lot de 25 de fotbalişti, nici mie nu mi-a uşor. Azi am fost nevoit să menajez trei dintre ei, am jucători pe care mă bazez. Sper să treacă uşor peste acest eşec din Cupa UEFA, cred că putem să ne calificăm şi merităm la ce investiţii s-au făcut şi trebuie să ne calificăm. Cine se gândeşte la contracte, la bani, nici nu meriţi în situaţiile astea, nimeni un se gândeşte la contracte. Suporterii poate au fost şi provocaţi în Olanda, sper ca UEFA să ia decizia corectă, deşi de amendă oricum nu vom scăpa, sper să nu jucăm fără suporteri pentru că avem nevoie de ei. Ei sunt mai exigenţi şi s-a văzut asta la meciul de azi", a declarat Rednic.

Rednic a afirmat că vrea să găsească echipa ideală pentru a câştiga meciurile cu Gloria Bistriţa şi NEC Nijmegen. "Vreau să găsesc 11-le ideal pentru a câştiga meciurile cu Gloria Bistriţa şi cu NEC voi merge să văd şi meciul lor de acasă din campionat, sâmbătă. Performanţa este să te califici în grupele Cupa UEFA, ăsta este obiectivul nostru, nu vorbim de campionat acum", a afirmat Rednic.

Popa de la Iaşi: „Cum i-am simţit pe dinamovişti? Morcoviţi”

Tehnicianul formaţiei Poli Iaşi, Ionuţ Popa, a declarat că centralul Tiberiu Lajos ar fi trebuit să acorde un penalti pentru ieşeni.

"Sunt supărat, normal, pentru că în prima repriză Dinamo nu prea a ajuns la minge, apoi am luat două goluri cu uşurinţă fantastică. Eu nu am văzut acel 11 metri, eu am văzut 11 metri la Dinamo, când a atins Izvoranu mingea cu mâna. Dar şi noi am câştigat cu un penalti uşor în meciul cu Oţelul şi m-ar vedea Dumnezeu dacă n-aş recunoaşte, eu le spun pe faţă. Îmi pare rău, că am avut ocazii dar ăsta e fotbalul, când joci bine se întâmplă să pierzi. Cum i-am simţit pe dinamovişti? Morcoviţi. Nu le-a fost foarte bine mai ales în prima repriză, asta poate şi pentru că veneau după meciul din Olanda", a spus Popa.

La partida de luni, suporterii dinamovişti au afişat un banner cu mesajul "Popa, eşti băiat", manifestându-şi astfel simpatia după ce tehnicianul ieşean le-a luat apărarea în urma incidentelor de la meciul NEC Nijmegen - Dinamo, din turul întâi al Cupei UEFA. "M-au nimerit, ştiam sigur că luna asta sunt băiat, nu ştiu ce va fi luna viitoare. Le-am luat apărarea după ce s-a întâmplt în Olanda şi cum m-au aplaudat", a explicat Ionuţ Popa.

Clasamentul Ligii I este următorul:

1. Steaua Bucureşti 8 6 1 1 17-5 19 (+7)
2. Dinamo Bucureşti 8 6 1 1 15-7 19 (+7)
9. Oţelul Galaţi 8 4 1 3 11-8 13 (+1)
10. Universitatea Craiova 8 4 1 3 10-10 13 (+1)
11. FC Argeş 8 3 2 3 10-11 11 (- 1)
12. Farul Constanţa 7 3 0 4 7-13 9 (-3)
13. Gaz Metan Mediaş 8 2 2 4 9-15 8 (-4)
14. Gloria Bistriţa 8 2 1 5 9-12 7 (-5)
15. Pandurii Târgu Jiu 8 1 2 5 8-16 5 (-7)
16. Poli Iaşi 7 1 1 5 4-13 4 (-5)
17. Gloria Buzău 8 0 1 7 4-16 1 (-11)
18. CS Otopeni 8 0 1 7 7-20 1 (-11).

*- Echipa FC Timişoara este penalizată cu şase puncte ca urmare a unei decizii FIFA.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Fostul lider, Unirea Urziceni, înfrângere pe teren propriu.
 Vizualizări articol: 473 |