Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,65 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Liga I

Steaua a obţinut a zecea victorie consecutivă

Echipa Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Oţelul Galaţi, în etapa a XXX-a a Ligii I, aceasta fiind a zecea victorie consecutivă a "roş-albaştrilor" în 2008, rezultat ce-i menţine pe primul loc în clasament.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat, în minutul 82, de Mihăiţă Pleşan. Adrian Neaga a executat un corner de pe stânga, centrarea înaltă a ajuns la Goian, nemarcat, iar acesta a recentrat, cu capul, în faţa porţii, de unde Pleşan, venit din linia a doua, a marcat tot cu capul.

Mijlocaşul Oţelului Janos Szekely a fost înlocuit în minutul 22 din cauza unei accidentări.

Înainte de începerea reprizei a doua, fundaşul stelist Dorin Goian s-a simţit rău şi chiar a vărsat pe teren.

La meci au asistat 12.000 de spectatori. Echipa Steaua a fost încurajată la Galaţi de 1.000 de suporteri.

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a fost huiduit în momentul în care şi-a făcut apariţia pe stadion.

Managerul sportiv al FC Steaua, Adrian Ilie, a urmărit meciul din tribună, din mijlocul suporterilor gălăţeni.

După ce Steaua a marcat, antrenorul Oţelului, Petre Grigoraş, a plecat de pe banca tehnică direct la vestiare.

Înainte de începerea meciului, fotbaliştii de la Oţelul au intrat pe teren îmbrăcaţi cu tricouri pe care era imprimat mesajul "Suntem alături de Matei", un copil bolav de leucemie din Galaţi.

Rapid - Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0

Echipa Rapid Bucureşti a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Pandurii Târgu Jiu, administrând gorjenilor primul eşec după şapte partide fără înfrângere.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Costin Lazăr în minutul 67, din întoarcere, de la aproximativ 11 metri în dreapta lui Mingote, după o pasă de la Cesinha.

În minutul 18, Cristian Săpunaru a lovit bara transversală la o lovitură liberă de la 16 metri.

Pandurii a primit o lovitură de la 11 metri în minutul 40, când Vasile Maftei l-a faultat pe Ilie Iordache. Penaltiul executat de Ilie Iordache a fost însă apărat de Dani Coman.

În minutul 82, Rapid a lovit din nou bara prin Ştefan Grigorie.

Rapid a disputat primul meci cu spectatori după două etape de suspendare. La partidă au fost prezenţi 6.000 de spectatori. Toate brichetele au fost oprite la intrare, spectatorii primind câte o cutie cu chibrituri.

La peluză, galeria rapidistă a afişat următorul banner: "Dacă vrei un campionat curat, pui trei plase şi s-a rezolvat". La tribuna a doua şi la tribuna I au fost puse două plase.

Acţionarii George Copos şi Fathi Taher nu au fost prezenţi la meci.

Preşedintele CA al FC Rapid, Constantin Toma, a fost prezent la meci îmbrăcat într-un costum negru cu papion şi fular de culoare vişinie. Toma a plecat de la partidă la pauză.

Pandurii Târgu Jiu a suferit primul eşec după şapte partide fără înfrângere.

FC Vaslui - Poli Iaşi, scor 0-0

Formaţia FC Vaslui a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată sâmbătă, în compania echipei Poli Iaşi.

La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, dintre care 500 au fost fani ieşeni.

Un incident a avut loc şi înainte de începerea partidei, când aproximativ 20 de suporteri ieşeni au intrat în zona dintre tribună şi gazon, încercând să ajungă la un sector învecinat al peluzei sud, pentru a fura bannerul uneia dintre cele două galerii ale FC Vaslui. Ei au fost opriţi prin intervenţia rapidă a jandarmilor ce erau plasaţi la principalele intrări în stadion. Fanii ieşeni au fost prinşi de forţele de ordine şi escortaţi în sectorul rezervat galeriei oaspete. Suporterii turbulenţi ar putea fi sancţionaţi de Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Vaslui.

CFR Cluj - UT Arad, scor 3-0

Echipa CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia UT Arad.

Golurile au fost marcate de Cadu '6, Dubarbier '31 şi Fabbiani '65.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 6. Arbitrul Tiberiu Lajos a acordat penalti la un fault în careu al lui Marincău asupra Semedo. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de căpitanul Ricardo Cadu.

Clujenii şi-au mărit avantajul în minutul 31, atunci când Dani l-a lansat pe Dubarbier, acesta din urmă l-a driblat şi pe Mârne şi a marcat în poarta goală.

Din minutul 60, UT Arad a evoluat cu un jucător mai puţin după ce Buican a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu, pentru un fault asupra lui Toni.

Christian Fabbiani a marcat pentru 3-0, în minutul 65, la câteva secunde după ce a intrat în teren. El a primit o pasă de la Dubarbier şi a înscris cu călcâiul în poarta apărată de Mârne. Suporterii echipei UTA au scandat numele echipei CFR după golul marcat de Fabbiani.

UT Arad a evoluat în nouă jucători în ultimele 15 minute, după ce Robert Roszel s-a accidentat, iar antrenorul Roland Nagy efectuase toate schimbările.

La intrarea echipelor pe teren, tehnicianul Ioan Andone a fost aplaudat de spectatorii aflaţi la tribuna a doua.

Fanii din cadrul Suporter Club UTA au afişat un banner cu mesajul "La Mulţi Ani, Bătrâna Doamnă", cu ocazia împlinirii a 63 de ani de la înfiinţarea grupării arădene.

La meci au asistat 3000 de spectatori, dintre care 200 de suporteri ai formaţiei CFR.

De la UT Arad doar doi jucători au fost aplaudaţi de proprii suporteri: nigerianul Ibeh, debutant la arădeni, şi portarul Mârne.

Poli Ştiinţa Timişoara - Universitatea Craiova, scor 1-3

Echipa Poli Ştiinţa Timişoara a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), de formaţia Universitatea Craiova. Golurile învingătorilor au fost marcate de Florin Costea '22, '36 şi Dina '89, în timp ce pentru gazde a înscris Dina în propria poartă, în minutul 16.

În minutul 16, Arman Karamyan a executat un corner de pe partea stângă, Borbely a recentrat în mijlocul careului şi Dina a înscris cu capul din patru metri în propria poartă.

Universitatea Craiova a egalat situaţia pe tabela de marcaj în minutul 22, atunci când Florin Costea, lansat în adâncime de Dina, l-a învins pe portarul Marius Popa cu un şut plasat de la 12 metri.

Oltenii ar fi putut trece în avantaj cinci minute mai târziu, dar golul reuşit de Găman a fost anulat de arbitrul Alexandru Tudor pentru un fault în atac.

În minutul 36, Florin Costea a adus-o în avantaj pe Universitatea Craiova, reluând din voleu, de la 12 metri, balonul primit de la Wobay.

În minutul 89, Florin Costea a pătruns pe partea dreaptă a centrat în careu şi Dina a înscris nestingherit din şapte metri, ridicând scorul la 3-1 pentru Universitatea Craiova.

La partidă au asistat aproximativ 6.000 de spectatori, între care şi 1.000 de suporteri craioveni.

Farul Constanţa - Dacia Mioveni, scor 3-2, în Liga I

Echipa Farul Constanţa a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), formaţia Dacia Mioveni.

Pentru Dacia au marcat Neagoe '3, Cr. Bratu '58, în timp ce pentru Farul au înscris Nae '16, Gosici '24 şi Gerlem '64.

Dacia Mioveni a deschis scorul în minutul 3, prin Robert Neagoe, care a marcat de la 14 metri.

Marius Nae a restabilit egalitatea în minutul 16, când a înscris din unghi, direct sub transversală.

Gosici a marcat primul său gol pentru Farul în minutul 24, când, după o acţiune a lui Gerlem pe partea stângă, a primit mingea şi a şutat de la 10 metri.

Cristi Bratu a restabilit egalitatea în minutul 58, după ce a marcat cu un şut la colţul lung.

Din minutul 59, Farul a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Pătraşcu a fost eliminat.

Brazilianul Gerlem a readus Farul în avantaj, în minutul 64, când a înscris cu capul din plonjon.

În minutele de prelungire, Farul a evoluat în 9 jucători, după ce Voiculeţ a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

Tehnicianul echipei Dacia Mioveni, Sorin Cârţu, nu a fost prezent la meci.

Universitatea Cluj - Gloria Buzău, scor 1-2

Formaţia Gloria Buzău a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Universitatea Cluj, într-un meci în care oaspeţii s-au impus datorită unui gol marcat în minutul 90+3.

Golurile au fost înscrise de Ioviţă '10, Bicfalvi '90+3 (Gloria Buzău) şi N.Jovanovici '38 (U.Cluj).

Gloria Buzău a deschis scorul în minutul 10, prin Valentin Ioviţă, care, nemarcat, înscrie după o centrare de pe dreapta a lui Paleacu.

Gazdele au egalat în minutul 38, când Gigel Coman a centrat în faţa porţii, Goga a prelungit la Nemanja Jovanovici, iar acesta, de asemenea nemarcat, a reluat din patru metri în poartă.

Eric Bicfalvi a stabilit scorul final al partidei, 2-1 pentru Gloria Buzău, în minutul 90+3, când a marcat cu un şut plasat în stânga lui Merlier.

Tehnicianul echipei U. Cluj, Alpar Meszaros, a urmărit meciul de la tribuna a doua, el fiind suspendat.

Din cauza cartonaşului galben primit duminică, Dorin Goga nu va evolua în meciul pe care clujenii îl vor disputa în etapa următoare, cu Ceahlăul Piatra Neamţ.

La partidă au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, între care s-a numărat şi tehnicianul echipei CFR Cluj, Ioan Andone. Acesta şi-a luat notiţe şi la pauză a acordat autografe publicului timp de mai multe minute.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua a obţinut a zecea victorie consecutivă.
 Vizualizări articol: 689 |