luni, 17 mar 2008 - Anul XIII, nr. 64 (3745)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9757 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6253 lei

Braşovul, Reşiţa şi Brăila, în semifinalele cupelor europene

Echipa feminină de handbal Rulmentul Braşov s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele Cupei Cupelor, după ce a învins, pe teren propriu, cu scorul de 27-25 (13-14), formaţia slovenă Krim Lubljana, în manşa secundă a sferturilor competiţiei. Antrenoarea Mariana Târcă a declarat că Rulmentul trebuie să se obişnuiască să joace în "careul de aşi". "Tensiunea a fost foarte mare. Recunosc, mi-a fost un pic teamă, dar experienţa acumulată până acum în cupele europene şi-a spus cuvântul. Am avut o primă repriză mai slabă, dar tot noi am scos-o la capăt în a doua. Krim este o echipă puternică şi chiar dacă trece printr-o perioadă mai dificilă rămâne o forţă în Europa", a spus Târcă. Patronul Rulmentului, Teodor Florescu, nu crede că aceasta a fost finala Cupei Cupelor, aşa cum s-a spus despre această dublă întâlnire. "A fost un meci frumos, dar nu cred că asta a fost finala Cupei Cupelor. Important este ca noi să jucăm la fel de bine şi în meciurile următoare şi de ce nu să aducem cupa la Braşov. Am simţit forţa echipei şi nu m-am îndoit nici o secundă de calificare. Toate fetele de la Rulmentul ar merita să joace la naţională şi sigur nici una nu ar face de râs România", a precizat Florescu.

Dunărea Brăila, în premieră în semifinale

Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele Challenge Cup, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia Tomis Constanţa, cu scorul de 27-21 (10-8), în returul sferturilor de finală ale competiţiei.

Dunărea Brăila a reuşit să producă surpriza, după ce a fost învinsă, în tur, cu 25-23. Sâmbătă, pe teren propriu, elevele antrenorului Liviu Paraschiv au câştigat returul de o manieră categorică.

Pentru Dunărea Brăila este o calificare în premieră în penultimul act al competiţiei, urmând a-şi afla adversara din semifinale, marţi, la tragerea la sorţi de la Viena.

U Jolidon, furată pe faţă

Jucătoarea echipei U Jolidon Cluj Carmen Amariei a declarat, sâmbătă, că la meciul cu HC Podravka Vegeta, din manşa secundă a sferturilor de finală ale Cupei Cupelor, scor 31-38, a fost "hoţie pe faţă".

"A fost hoţie pe faţă. Arbitrii din Ucraina au fost montaţi să ne elimine, s-a văzut încă de la început. La noi fiecare a doua pasă era joc pasiv şi am avut peste 20 de eliminări de câte două minute. Am fost eliminată imediat după pauză, cu roşu direct, la un fault care putea fi şi fault în atac. Căpitanul echipei Ani-Senocico a primit şi ea roşu în partea a doua, iar ultimele şase secunde din meci, la 38-31, nici nu au mai existat. Ne-au furat la timp şi dacă marcam atunci ne calificam, pentru că aveam mai multe goluri marcate în deplasare. Nu ştiu ce să zic, poate croaţii au avut bani mai mulţi şi au ştiut ce butoane să apese. În toate cariera mea nu am întâlnit astfel de arbitraj. Ar trebui suspendaţi pe viaţă, nu doar pentru că am ratat noi semifinalele ci pentru că strică toată frumuseţea sportului", a declarat Amariei.

Echipa feminină de handbal U Jolidon Cluj a ratat, sâmbătă, calificarea în semifinalele Cupei Cupelor, după ce fost învinsă cu scorul de 38-31 (20-18) de formaţia croată HC Podravka Vegeta, în manşă secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, U Jolidon s-a impus cu scorul de 33-27 (16-17).

Oltchim, victorie inutilă cu Gyor

Formaţia feminină de handbal Oltchim Râmnicu Vâlcea a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 32-27 (17-13), în faţa echipei ungare Gyor ETO, ultimul meci disputat în grupa 1 a Ligii Campionilor, ratând însă calificarea în semifinalele competiţiei. Oltchim a încheiat grupa pe locul al treilea, cu şapte puncte, fiind devansată de Lada Togliatti (Rusia) şi de Gyor, care au acumulat câte opt puncte şi vor juca în semifinalele Ligii Campionilor. Principala contracandidată a Oltchimului, formaţia rusă Lada Togliatti, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe FC Nurnberg, cu scorul de 28-27 (15-12).

Reşiţa, pentru al doilea an consecutiv în semifinale

Echipa de handbal masculin UCM Reşiţa s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele Challenge Cup, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia Arkatron Minsk (Belarus), cu scorul de 45-33 (23-14), în returul sferturilor de finală ale competiţiei.

După victoria previzibilă din tur, în deplasare, cu scorul de 31-29, reşiţenii au făcut spectacol în partida de pe teren propriu. Deţinătoarea trofeului, UCM Reşiţa, nu a avut probleme cu adversarii mai slab cotaţi, pe care i-a dominat în permanenţă. UCM Reşiţa îşi va afla adversara din semifinale, marţi, la tragerea la sorţi de la Viena. Meciul tur va avea loc la 5-6 aprilie, iar returul o săptămână mai târziu.

Echipa masculinã de handbal Poli Izometal Timişoara a ratat, sâmbătă, calificarea în semifinalele Challenge Cup, după ce a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 22-21, de formaţia Benfica Lisabona, în manşa secundă a sferturilor competiţiei. Benfica s-a impus şi în urmă cu o săptămână, la Lisabona, cu scorul de 32-22.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Braşovul, Reşiţa şi Brăila, în semifinalele cupelor europene.
 Vizualizări articol: 426 |