vineri, 23 mar 2018 - Anul XXIII, nr. 67 (6777)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Universitatea a remizat la Minaur Baia Mare

Ieri, în etapa a 24-a din Liga Naţională de handbal, echipa Universităţii Suceava a remizat pe terenul celor de la Minaur Baia Mare, scor 22 – 22, într-un meci în care studenţii au avut şansa să se apropie la un singur punct de gazde, aflate pe locul opt în clasament, ultimul ce duce în turneul play-off. Miza celor trei puncte şi-a pus amprenta pe jocul din teren încă din primele minute, în care Universitatea a deschis scorul, iar gazdele s-au dus la 3 – 1, în timp ce sucevenii au egalat la 4 în minutul 14, pe fondul unui joc în care ambii portari s-au remarcat prin intervenţii salvatoare, universitarul Cristian Tcaciuc făcând până la final un meci foarte bun.

Prima repriză a fost una cu un joc de uzură, în care nici una din echipe nu a reuşit să se desprindă, iar la pauză a fost egal, 12 – 12. La începutul reprizei a doua, sucevenii au fost mult mai pragmatici şi la mijlocul reprizei s-au distanţat la patru goluri şi-au avut şanse să se ducă la şase goluri, dar din păcate bara şi o greşeală de pasare n-au adus această diferenţă, pe fondul unor intervenţii foarte bune ale lui Cristian Tcaciuc, dar şi al unei apărări mult mai ermetice. Gazdele au reuşit să se apropie la un gol, iar cu cinci minute înainte de final au reuşit egalarea la 20. Finalul avea să fie unul încins, cu un gol al sucevenilor în inferioritate şi mai apoi un gol al lui Ciubotariu în ultimul minut, o paradă a lui Cristian Tcaciuc în situaţie de unul la unul, dar băimărenii au primit 7 metri şi au egalat la 22, iar Universitatea n-a mai reuşit să înscrie golul victoriei la ultimul atac al meciului.

„Echipa noastră a făcut un meci bun şi-i felicit pe această cale pe băieţi, pentru dăruire, munca depusă în teren şi pentru că au demonstrat că şi-au dorit victoria şi doar nişte greşeli pe final ne-au privat de cele trei puncte. A fost şi o presiune pusă de suporteri pe final de joc şi am avut două greşeli la pivot, dar vom revedea partida şi vom încerca să eliminăm aceste probleme. Cu acest egal şansele la play-off s-au micşorat, dar cred că dacă am câştiga ultimele două meciuri din retur, iar Baia Mare va face un egal şi va pierde un meci, încă mai putem spera la primele opt”, a explicata antrenorul sucevean, Adrian Chiruţ.

În meciul de la Baia Mare, pentru CSU Suceava au marcat sportivii: Ciubotariu (6), Burlacu (4), Târzioru şi Olariu, câte 3 goluri fiecare, Baican (2), iar Sipka, Cotinghiu, Costea şi Sand, câte un gol fiecare.

În penultima etapă din retur, joi, 29 martie, Universitatea va primi vizita celor de la Dunărea Călăraşi, într-un meci ce va începe cel mai probabil la ora 18.00, la sala LPS Suceava.

Etapa a 24-a

CSM Focşani 2007 – Dinamo Bucureşti       24 – 31 (10 – 14)
CS Minaur Baia Mare – CSU Suceava         22 – 22 (12 – 12)
Dunărea Călăraşi – AHC Dobrogea Sud       35 – 29 (18 – 7)
CSM Făgăraş – CSM Bucureşti                    23 – 28 (13 – 14)
Steaua Bucureşti – HC Vaslui                       31 – 25 (14 – 15)
Potaissa Turda – CS Politehnica Iaşi             10 – 0
HC Odorhei – Politehnica Timişoara             0 – 10

1. CSA Steaua Bucureşti                   24        18        1          5          639      557      55
2. AHC Potaissa Turda                      24        18        0          6          671      584      54
3. Politehnica Timişoara                     24        16        2          6          633      556      50
4. Dinamo Bucureşti                          24        16        2          6          682      625      50
5. CSM Bucureşti                              24        16        1          7          662      586      49
6. AHC Dobrogea Sud                      24        14        4          6          639      579      46
7. AHC Dunărea Călăraşi                  24        13        3          8          599      592      42
8. CS Minaur Baia Mare                    24        9          1          14        585      610      28
9. CSU Suceava                                 24        7          3          14        608      626      24
10. CSM Focşani 2007                      24        7          3          14        555      595      24
11. HC Vaslui                                     24        6          1          17        584      673      19
12. CSM Făgăraş                               24        4          1          19        555      649      13
CS Politehnica Iaşi s-a retras             24        1          2          21        563      713      5
HC Odorhei s-a retras                                   24        10        2          12        427      462      32
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a remizat la Minaur Baia Mare.
 Vizualizări articol: 1189 |