vineri, 24 feb 2017 - Anul XXII, nr. 43 (6459)

Universitatea primeşte vizita campioanei, liderul la zi Dinamo Bucureşti

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Universitar din Suceava revine în faţa propriilor suporteri cu un meci în faţa campioanei României, Dinamo Bucureşti, echipă ce se află pe primul loc în clasament şi este principala candidată la un nou titlu. Partida este programată să se dispute sâmbătă, de la ora 18.00, în sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava. În tur, la Dinamo, sucevenii au pierdut la un singur gol, 28 – 29, la capătul unui meci cu două reprize diferite. În prima parte, gazdele au reuşit să se distanţeze treptat şi să aibă 7 goluri avans şi cinci la pauză, 16 – 11. În repriza secundă sucevenii au jucat mult mai curajos şi mai bine organizaţi în apărare şi în minutul 50 au egalat la 22. Finalul de joc avea să fie unul încins, cu un 7 metri acordat gratis dinamoviştilor, urmat de o eliminare şi un cartonaş roşu arătate în tabăra suceveană pentru proteste. Gazdele s-au dus la trei goluri şi au răsuflat uşuraţi, iar sucevenii au mai înscris de două ori la rând, dar timpul nu le-a mai permis egalarea.

Unul din jucătorii ce au la activ foarte multe confruntări cu Dinamo, pivotul Ioan Tcaciuc, crede că pentru el acest meci este unul normal, ca toate celelalte.

„Întâlnim campioana României şi prea multe lucruri nu sunt de zis. Din punctul acesta de vedere cred că este un meci special şi pentru public, şi pentru unii dintre noi. Cert este că pentru mine este un meci normal de campionat, unul ca oricare altul din acest sezon”, a explicat pivotul Ioan Tcaciuc

Antrenorul Adrian Chiruţ speră ca echipa universitară să repete meciul bun din tur

Fost jucător al ambelor echipe, antrenorul universitarilor, Adrian Chiruţ, ştie ce adversar urmează să întâlnească, dar speră ca echipa sa să prindă o zi bună şi să dea o replică pe măsura campioanei.

„Ne aşteaptă un meci frumos, cu echipa campioană, pe care o văd şi-n acest an câştigătoare. În tur am făcut un meci bun la ei şi de ce să nu jucăm la fel şi acasă, cu toate că suntem conştienţi că sunt o echipă puternică, cu jucători valoroşi, dublaţi pe posturi. Pentru noi este şi un test înaintea meciurilor foarte importante ce urmează”, a declarat antrenorul Adi Chiruţ.

Tehnicianul studenţilor crede că echipa suceveană are şanse reale la turneul play-off, dar trebuie să câştige minimum trei meciuri.

„Am făcut nişte calcule în aceste zile, m-am uitat peste program şi cred că dacă vom câştiga cel puţin trei meciuri, cu nouă puncte am fi în play-off. Urmărim şi programul Stelei, al Vasluiului, al Călăraşiului şi avem şanse. Am avea cu cine să câştigăm aceste puncte, dar primul test e meciul cu Dinamo”, a adăugat antrenorul principal al universitarilor.

Pentru meciul cu Dinamo, sucevenii nu vor avea portarul titular, Cristian Tcaciuc, ce are de stat o etapă după cartonaşul roşu primit în ultimul minut al meciului de la Vaslui, când a aruncat mingea după fluierul arbitrului, la un aut pentru adversari. Alin Petrea a acuzat în această săptămână dureri de spate, dar sucevenii speră să-l aibă pe bancă şi să-l folosească dacă va fi nevoie.

Etapa a 20-a

CSM Bucureşti – Potaissa Turda (vineri, 24 februarie, ora 16.15 – Digi şi Dolce Sport)
Politehnica Timişoara – CSM Satu Mare (sâmbătă, 25 februarie, ora 11.00 – TVR 2)
HC Odorhei – Dunărea Călăraşi (sâmbătă, ora 12.00, Digi şi Dolce Sport)
CSU Suceava – Dinamo Bucureşti (sâmbătă, ora 18.00, sala LPS)
CSM Făgăraş – Steaua Bucureşti (sâmbătă, ora 18.00)
HC Dobrogea Sud – HC Vaslui (duminică, 26 februarie, ora 16.00 – TVR 1)
CSM Focşani va sta.

Clasamentul Ligii Naţionale

1. Dinamo Bucureşti              17        15        1          1          547 – 454        46
2. AHC Potaissa Turda          18        13        1          4          536 – 501        40
3. HC Dobrogea Sud             17        12        1          4          478 – 423        37
4. CSM Bucureşti                  18        12        0          6          511 – 449        36
5. HC Odorhei                       17        11        2          4          495 – 456        35
6. Politehnica Timişoara         18        8          4          6          458 – 435        28
7. HC Vaslui                           17        8          0          9          439 – 471        24
8. AHC Dunărea Călăraşi      17        7          2          8          461 – 473        23
9. CSA Steaua Bucureşti       18        6          4          8          461 – 464        22
10. CSU Suceava                   17        7          0          10        452 – 454        21
11. CSM Focşani 2007           18        4          2          12        446 – 496        14
12. CSM Satu Mare               18        1          1          16        434 – 535        4
13. CSM Făgăraş                   18        1          0          17        404 – 511        3
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea primeşte vizita campioanei, liderul la zi Dinamo Bucureşti.
 Vizualizări articol: 1301 |