Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9715 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,5614 lei

Liga a II-a

Liderul a capitulat pe Areni, în faţa Forestei

Foresta continuă seria rezultatelor pozitive, ajungând la a patra victorie consecutivă. Ultima victimă a fotbaliştilor pregătiţi de Cristi Popovici a fost chiar prima clasată, Chindia Târgovişte, care a fost învinsă fără drept de apel, sâmbătă, pe Areni, cu scorul de 3-1. Încurajaţi frenetic de 4.000 de spectatori, sucevenii au deschis scorul încă din minutul 4 prin B. Rusu, care a împins din apropiere în plasă o minge şutată de Căinari şi respinsă în faţă de portarul advers. Sucevenii au continuat să joace avântat, cu acţiuni în mare viteză, care au destabilizat constant apărarea Chindiei, numai că Cerlincă, şut puţin pe lângă poartă de la 20 de metri, Matei, şut din întoarcere, respins cu greutate în corner de goal-keeper-ul dâmboviţean, Semeghin, bară, direct din lovitură de colţ sau B. Rusu, singur singurel cu Meilă, n-au găsit drumul spre gol. 2-0 s-a făcut totuşi în minutul 27, atunci când M. Matei a transformat cu calm un penalty obţinut de Căinari. Chindia şi-a făcută simţită prezenţa pe teren abia spre finalul mitanului întâi. Mai întâi Niga a intervenit salvator în faţa lui Neguţ, în minutul 44, târgoviştenii izbutind să reducă din handicap câteva zeci de secunde mai târziu, prin Honciu, dintr-o lovitură de pedeapsă acordată pentru un fault al lui Masella asupra lui Cherchez. Oaspeţii au mai avut o zvâcnire în debutul părţii secunde, când şutul lui Parghel, din alergare, a trecut puţin pe lângă poarta lui Niga, acestea fiind cam singurele faze notabile pe care le-a reuşit liderul campionatului pe Areni. Sucevenii au fost cei care au condus ostilităţile din teren şi în repriza a doua, ratările lui Matei, lovitură de cap în bară după o centrare a lui Semeghin, şi Dumitriu, reluare slabă din poziţie foarte bună, prefaţând golul de 3-1 marcat de Bujor, cu latul, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă, dintr-o pasă perfectă a lui B. Rusu.

Aşadar, o victorie pe deplin meritată a Forestei, care în urma acestui nou succes a urcat până pe poziţia a cincea în clasament. Pentru suceveni urmează acum trei deplasări consecutive, două în campionat şi una în Cupa României.

Foresta: Niga – Bălan, Masella, D. Lung, Semeghin – Stănescu – Cerlincă, Avram (68 Dumitriu), Căinari (79 Drugă) – B. Rusu, M. Matei (73 Bujor).

Antrenori: Cristian Popovici, Marius Gireadă şi Marius Lup.

Chindia: Meilă – Pătru, Vătavu, Ispas, Martac – Parghel (80 Nisipeanu), Honciu, L. Mihai (77 Pencea), Stoica – Neguţ, Cherchez (78 Neagoe).

Antrenor: Nicolae Croitoru.

Popovici: „Am reuşit să ne impunem jocul”

În tabăra suceveană, satisfacţia a fost enormă după victoria obţinută în faţa liderului. „Suntem bucuroşi că am reuşit ceea ce ne-am propus. Dacă am fi pierdut, s-ar fi creat o prăpastie între noi şi prima clasată, însă în urma acestui succes am izbutit să ţinem aproape. Este important că am reuşit să ne impunem jocul, băieţii au făcut un presing agresiv, care a incomodat vizibil adversarul. Din păcate ne-am cam jucat cu ocaziile în prima repriză şi a venit faza penalty-ului din minutul 45, când i-am băgat practic din nou în meci pe cei de la Chindia. Publicul a fost extraordinar, să vedem cum va reacţiona la primul eşec pe teren propriu”, a declarat antrenorul principal al Forestei, Cristian Popovici.

Croitoru: „Victoria Forestei este incontestabilă”

De partea cealaltă, antrenorul oaspeţilor, Nicolae Croitoru, a recunoscut sportiv la final superioritatea Forestei. „Mă aşteptam la un joc dificil şi aşa a şi fost. Din păcate noi n-am reuşit să ridicăm la nivelul evoluţiilor pe care le-am avut până acum, aşa că victoria gazdelor nu poate fi contestată. Sucevenii au avut un plus de agresivitate şi nu ne-au lăsat să ne facem jocul obişnuit de posesie, însă a contat şi faptul că am primit gol repede. Trebuie spus că un procent în victoria de astăzi se datorează şi publicului, care i-a împins de la spate de fotbaliştii Forestei. Iată că atunci când se joacă fotbal de calitate lumea revine cu plăcere pe stadioane”, a precizat tehnicianul Chindiei.